Imam otvoren račun u banci na koji primam pomoć za doplatak i njegu (nemam drugih primanja i dugotrajno sam nezaposlen). Može li netko ovrhom uzeti novac s tog računa (račun nije blokiran)? Ako da, kako mogu zaštititi sredstva?
Ovrha na novčanim sredstvima provodi se u skladu s odredbama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima te Ovršnog zakona.
Ovrhovoditelj pokreće postupak prisilne naplate podnošenjem FINA-i Zahtjeva za izravnu naplatu na temelju ovršne isprave. Ako je zahtjev uredan, FINA izdaje nalog poslovnim bankama u kojima ovršenik ima otvorene račune za blokadu iznosa dugovanja. Ukoliko na računima ima dovoljno sredstava za namirenje duga, sredstva se ne prenose odmah ovrhovoditelju, već se ustegnu na rok od 60 dana. Tijekom tog roka ovršenik može:
- Odobriti prijenos sredstava ako smatra dug osnovanim, ili
- Poduzeti pravne radnje kako bi osporio ovrhu.
O podnesenom Zahtjevu za izravnu naplatu obavještava se i ovršenik, koji u roku od osam dana ima pravo podnijeti prijedlog za proglašenje pljenidbe i prijenosa nedopuštenim. Nadležni općinski sud odlučuje o prijedlogu te može:
- Proglasiti ovrhu neosnovanom i obustaviti postupak, ili
- Odbiti prijedlog ovršenika.
Nakon što zaprimi obavijest o podnesenom Zahtjevu za izravnu naplatu, ovršenik ima pravo otvoriti zaštićeni račun. Taj račun štiti sredstva koja su izuzeta od ovrhe (primanja poput doplatka i njege). Za otvaranje zaštićenog računa potrebno je FINA-i dostaviti dokumentaciju o primanjima koja su zakonom izuzeta od ovrhe.
Napominjemo da zaštićeni račun možete otvoriti unaprijed samo ako posjedujete ispravu iz koje je vidljivo da će do ovrhe doći.