Svi koji su upoznati s konceptom CouchSurfinga, prepoznat će taj model i u ovotjednoj ideji. Za one kojima je CouchSurfing nepoznati pojam – evo kratkog objašnjenja. CouchSurfing je projekt koji je nastao 2003. godine, a svrha mu je povezivati ljude kojima je zajednička strast za putovanjima kako bi lakše riješili problem smještaja. Na Internet stranici CouchSurfinga (www.couchsurfing.com) svatko tko ima kauč (dakako, to može biti i krevet, soba, stan) koji je voljan ustupiti na nekoliko dana putnicima namjernicima, može se prijaviti i ponuditi svoju uslugu. Usluga je potpuno besplatna, a zauzvrat se obično očekuje uzajamno gostoprimstvo kada domaćin krene na put.

Couchsurfing:


SingleSpotCamping je ideja koja je nastala na temeljima CouchSurfinga,  s tom razlikom što ovdje nitko ne nudi kauč već dio svoje okućnice kako bi gosti imali gdje smjestiti svoj šator, kamp kućicu i sl. Još jedna razlika je što se, za razliku od CouchSurfinga, ova usluga plaća.

Tvrtku je pokrenula švedska poduzetnica Helene Frick koja ima dugogodišnje iskustvo u turizmu i malom poduzetništvu. Na Internet stranicama SingleSpotCampinga svatko tko ima adekvatno mjesto u svojem dvorištu, gdje se može smjestiti šator ili kamp kućica (u tom slučaju dakako mora postojati i prilaz) može se prijaviti kao davatelj usluge smještaja za kampiste. Ne postoje neki posebni uvjeti koji se trebaju zadovoljiti kako bi se moglo ponuditi kamping mjesto, no zbog obostranog zadovoljstva domaćina i gosta, preporuča se da to mjesto bude dovoljno veliko, na mirnom mjestu, čisto i uredno, po mogućnosti s pristupom struji i vodi. Važno je prije svega na stranicu postaviti točne informacije o mjestu za kampiranje koje se nudi kako bi se izbjegle neugodnosti i iznenađenja. Cijenu smještaja određuje domaćin u skladu sa uslugom koju nudi, cijenama kampiranja u njegovoj okolici i sl. Naravno, očekuje se da cijena bude ipak povoljnija nego u kampovima.

Trenutno ovu uslugu mogu koristiti kampisti i vlasnici dvorišta u Švedskoj, Australiji, Norveškoj, Danskoj, Finskoj i SAD-u, no tvrtka ima namjeru širiti svoju uslugu i na druge zemlje svijeta. Za sve „domaćine“ koji su svoje mjesto oglasili prije Nove godine, usluga je besplatna, a inače cijena za godišnje oglašavanje mjesta na SingleSpotCampingu iznosi  40 € (295 kuna). S obzirom na turističku orijentiranost Hrvatske, uspjeh ovakve ideje kod nas zasigurno ne bi izostao, a takva ponuda činila bi odličnu alternativu klasičnim kampovima, posebice za one koji preferiraju osobniji način putovanja gdje su više u doticaju s lokalnim ljudima i kulturom.

Više o ovoj ideji: http://www.singlespotcamping.com/