Imam 30 godina staža i 55 godina starosti. U prometnoj nezgodi na poslu zadobio sam prijelom natkoljenice. Još imam fiksatore u nozi i preporuka je doktora da se ni ne vade. Ni supruga, ni kćerka (koja ima završen magisterij), ni ja nemamo nikakva primanja. Koja su mi prava, što mi je činiti?
Iz Vašeg pitanja proizlazi da ste se ozlijedili na radu te da je jedna od posljedica ozljede nesposobnost za rad.
Niste opisali kako ste nakon toga ostali bez posla, no Vaš poslodavac nije Vam mogao otkazati ugovor o radu za vrijeme rehabilitacije osim ako niste bili zaposleni na određeno vrijeme pa je sam ugovor istekao. Ukoliko je posljedica ozljede privremena nesposobnost za rad, imali ste se pravo vratiti na svoj posao, odnosno na drugi odgovarajući posao, ako dotadašnji više niste mogli obavljati. Također, u slučaju da nakon završene rehabilitacije po Vašoj ozljedi niste vraćeni na svoje ili drugo odgovarajuće radno mjesto jer je poslodavac dokazao da nema uvjeta za to, imali ste pravo na dvostruku otpremninu.
Nadalje, ozljedu na radu ste u roku od 30 dana morali prijaviti HZZO-u te bi tim putem ostvarili pravo na zdravstveno osiguranje za vrijeme nesposobnosti za rad.
Ukoliko je Vaša ozljeda dovela do potpune nesposobnosti za rad, kod HZMO-a pokrenite postupak utvrđivanja opće ili profesionalne nesposobnosti za rad. Opća nesposobnost za rad je trajna nesposobnost za obavljanje bilo kakvih poslova, dok kod profesionalne postoji mogućnost osposobljavanja za rad na drugim poslovima. Ukoliko se kod Vas utvrdi nesposobnost za rad, imat ćete pravo na profesionalnu rehabilitaciju, pravo na zapošljavanje pod određenim općim uvjetima na tzv. otvorenom tržištu rada, zapošljavanje u zaštitnim radionicama, povoljnije uvjete samozapošljavanja i sl.
Možete ostvariti i pravo na invalidsku mirovinu ako je do vaše invalidnosti (trajne nesposobnosti za rad) došlo kao posljedice ozljede na radu. Postupak za ostvarenje iste možete pokrenuti kod HZMO-a.
Također, ukoliko do ozljede na radu nije došlo Vašom krivnjom, imate pravo na naknadu štete od poslodavca, a to pravo zastarijeva u roku od tri godine od prestanka liječenja. Zahtjev za naknadu možete podnijeti osiguravatelju poslodavca ili svoje pravo ostvariti tužbom kod nadležnog suda.
Druga prava koja bi eventualno mogli ostvariti kao kućanstvo bez prihoda, zajedno sa svojom kćeri i suprugom, najlakše će Vam biti provjeriti kod nadležnog Centra za socijalnu skrb, a Vaša kćer, kao visokoobrazovana osoba mlađa od 29 godina, ostvaruje pravo na sufinanciranje od RH prilikom prvog zapošljavanja, što detaljnije može provjeriti kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.