Danas je svakako najbolja metoda kontinuiranog mjerenja arterijskoga tlaka (Holter krvnog tlaka). Ovakvim mjerenjem dobivamo najtočnije rezultate i ponašanje kompletnog kardiovaskularnog sustava kojeg je krvni tlak važan čimbenik
Danas je skoro svima poznato da postoji problem s poremećajima krvnog tlaka, a prije svega se misli na povišen krvni tlak. Isto tako, svi znaju kako se mjeri krvni tlak. To radimo u ordinacijama, bolnicama, u kućama. Čudimo se kako se rezultati mjerenja mijenjaju i kako je uvijek krvni tlak povišen kada ga mjere medicinski radnici. Taj fenomen se naziva sindrom "bijele kute".
Isto tako, krvni tlak mjerimo s raznim tlakomjerima koji nam odgovaraju, ali i s onima koji nisu adekvatni za nas. Što to znači? Jedan od osnovnih elemenata tlakomjera je orukvica, onaj dio koji se stavlja na nadlakticu. Vrlo je važno da veličina iste bude adekvatna samoj nadlaktici jer možemo dobiti pogrešne podatke, a samim time i krivo liječiti. Imamo i osobne tlakomjere koji se stavljaju na zapešće. Došao mi je veoma zabrinut pacijent koji je rekao da ima jako visoki tlak. Kada smo postavili taj tlakomjer tako da ga stavimo s unutrašnje strane zapešća, pacijent se začudio jer je on mjerio tlak s vanjske strane zapešća. Tlak je bio čak manji, jer je pacijent posudio od susjede lijek za povišen krvni tlak.
Pravilno mjerenje krvnog tlaka se sastoji od mjerenja tlaka na obje nadlaktice i potkoljenice u ležećem, sjedećem i stojećem stavu. Tek onda možemo dobiti pravu sliku vrijednosti krvnog tlaka. To se rijetko obavlja i uglavnom se radi ciljano kod onih pacijenata koji u anamnezi imaju specifične podatke.
Vrijednosti krvnog tlaka nikada nisu stacionarne i variraju od niza elemenata. Da bismo dobili što točniju sliku, tlak bi se morao mjeriti više puta na dan u različitim uvjetima. Prije je to bilo moguće samo u stacionarnim ustanovama, a sada kad sve više ljudi ima vlastite tlakomjere, ova metoda se može raditi i kod kuće. Uz to ide vođenje dnevnika u koji se zapisuju vrijednosti. Moja preporuka je da se takvo praćenje vodi 7 do 10 dana. Nakon toga se može bolje odrediti terapija tlaka.
No, danas je svakako najbolja metoda kontinuiranog mjerenja arterijskoga tlaka (Holter krvnog tlaka).
Ovakvim mjerenjem dobivamo najtočnije rezultate i ponašanje kompletnog kardiovaskularnog sustava kojeg je krvni tlak važan čimbenik.
Znam da ćete reći da je teško doći do toga da vas liječnik uputi na ovu dijagnostičku metodu, ali se nadam da će što prije materijalne i ljudske prilike biti takve da će to postati rutinska metoda. Na taj način dobivamo najbolju dijagnozu, najbolje liječenje i znatnu uštedu novca jer prava terapija daje najbolje rezultate i najmanje košta.
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na[email protected]