Nikako nemojte samo prema iznosu troška donositi odluku o obliku poduzetničkog registriranja. Provjerite sa stručnjakom koji oblik poslovanja je za vas najpogodniji


Troškovi ovise o vrsti poduzetništva koju pokrećete, pa evo kako to izgleda.

Registracija obrta košta manje od 500 kn, za neke skupine čak i upola manje.

Otvaranje poduzeća “d.o.o.” (društvo s ograničenom odgovornošću)  košta nešto manje od 4.500 kn, a 20.000 kn treba imati za temeljni kapital (to je novac koji nakon registracije završi na računu novog poduzeća).

Otvaranje poduzeća “j.d.o.o.” (jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću) košta 710 kn, a temeljni kapital je 10 kn (također završava na žiro-računu novog poduzeća.

Cijena otvaranja zadruge ovisi o broju zadrugara. Budući da se minimalno mora upisati sedam zadrugara, minimalni trošak je približno 1.500 kn, a svaki zadrugar treba uložiti najmanje 1.000 kn članskog uloga.

Otvaranje samostalne djelatnosti doći će vas oko 500 kn.

Pokretanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja košta 100 kn.

Otvaranje udruge (primarno NISU namijenjene poduzetništvu) košta oko 300 kn.

Nikako nemojte samo prema iznosu troška donositi odluku o obliku poduzetničkog registriranja. Provjerite sa stručnjakom koji oblik poslovanja je za vas najpogodniji, a koji će vas možda već u drugoj godini poslovanja kočiti. Prijelaz iz jednog oblika u drugi nije nimalo jednostavan niti jeftin i ne planirajte ga nepromišljeno.

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge