Najvažnija i ujedno najviše zanemarena činjenica kod posljedica obračunskih plaćanja jest ta da se obračunska plaćanja ne smiju obavljati u slučaju blokade računa


U svojim kontaktima s malim poduzetnicima čujem svakakve „bisere“. Tako sam prije nekoliko dana saznala da se često događa da poduzetnici kompenziraju međusobne obveze na način da jedan drugome ne izdaju račune, jer: “Čemu to, kad ionako nećemo jedan drugome plaćati novcem?”,  kažu.

Svaki od njih to evidentira u svoju crvenu tekicu i „pamti“ koliko posla mora odraditi svom partneru. Naravno, ovo je postupanje češće kod uslužnih djelatnosti, jer oni koji posluju s nekim dobrima moraju razduživati stanja na skladištima.

Što je najgore od svega, poduzetnici često niti ne shvaćaju zašto je ovakvo postupanje pogrešno. Zato ću pokušati malo objasniti cijelu priču.

Kompenzacija je samo jedan od načina obračunskog plaćanja u slučajevima kada dva subjekta jedan drugome istovremeno duguju i potražuju neku činidbu.

Dakle, jedan su drugome nešto isporučili, nakon toga su i jedan i drugi bili dužni izdati račun u propisanom roku i na propisani način, tj. u poreznom razdoblju kada je obavljena isporuka. Na tim će računima biti naveden i rok plaćanja, tj. dospijeće računa, koje proizlazi iz njihovog ugovora ili uvjeta isporuke.

Zašto je taj račun toliko važan? Naravno, zato što će se iz njega najlakše utvrditi porezna obveza (što nam odmah daje i odgovor na pitanje zašto se ova faza tako često preskače). Porezna obveza odnosit će se na PDV, ali i na porez na rezultat poslovanja, koji ovisi o cjelokupnom poslovanju poduzetnika.

Potom, nakon što su ispunjeni i ostali uvjeti: uzajamnost potraživanja, istovrsnost potraživanja u smislu da oba glase na novac ili druge zamjenjive stvari i dospjelost tih potraživanja - jedna strana drugoj mora izjaviti da obavlja prijeboj (drugi naziv za kompenzaciju). Dakle, poduzetnici ne smiju samo narediti svom knjigovođi da zatvori potraživanja u poslovnim knjigama, već je nužan i dokument koji se zove izjava o prijeboju.

Ako ste od vašeg partnera primili njegovu izjavu o kompenzaciji, istu ne smijete odbiti ukoliko su ispunjeni svi navedeni uvjeti, već ćete obojica u svojim knjigama knjižiti podmirenje cijelih ili dijela potraživanja i obveza. Osim toga, prijeboj će imati učinak od dana kada su obje obveze postale dospjele.

Slijedeći oblik obračunskog plaćanja je cesija, kojom se potraživanje dosadašnjeg vjerovnika prenosi od njegovog dužnika na novog vjerovnika. Znači, mijenja se samo vjerovnik (onaj tko potražuje), a dužnik ostaje isti i on niti ne mora pristajati na cesiju, već će samo svoju obvezu ispuniti drugome kako je obaviješten dokumentom.

Asignacija je oblik ugovora u kojem uputitelj ovlašćuje upućenika da za njegov račun ispuni nešto trećoj osobi (primatelju upute), a tog primatelja upute ovlašćuje da ispunjenje primi u svoje ime. Kod asignacije nastaju novi pravni odnosi među sudionicima, pa je nužno da ju svi potpišu.

Preuzimanje duga je posljednje u nizu obračunskih plaćanja gdje se uz pristanak vjerovnika dugovanje prenosi na novu osobu, pa je također nužno da ga sve strane potpišu.

Koja je najvažnija i ujedno najviše zanemarena činjenica kod obračunskih plaćanja? Činjenica da se obračunska plaćanja ne smiju obavljati u slučaju blokade računa.

Prekršajna kazna zapriječena je u visini od 50.000 do 500.000 kuna za poslovni subjekt, a od 10.000 do 50.000 kn za odgovornu osobu subjekta koji obavi kompenzaciju, cesiju, asignaciju ili preuzimanje duga u trenutku kada je njegov račun blokiran. K tome, moguća je i kaznena odgovornost, jer se ovakvim postupanjem neki drugi poslovni partner dovodi u nepovoljni položaj.

Stoga, dragi poduzetnici, ne zanemarujte svoje obaveze i informirajte se o propisima koje ste dužni provoditi. Činjenica da je nekoliko vaših prijatelja prošlo nezapaženo u činjenu prekršaja, neće pomoći vama kada se nađete pod povećalom inspekcije!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.