07.06.2001.
Mirno na tržištu
Tečaj domaće valute, kune, zaustavio se tijekom prošlog tjedna i otada se pomiče vrlo polako. Banke koje su uspjele prodati viškove deviza na aukcijama Hrvatske narodne banke, nisu više jako aktivne na tržištu pa se tečaj umirio. Međutim, još smo jako daleko od toga da kažemo da je opasnost od daljnje aprecijacije kune prošla. Iako će u narednih mjesec dana tečaj biti kolebljiv, turistički priljev vrlo će brzo napuniti pozicije banaka do te mjere da će kuna opet postati tražena valuta, a zajedno s tom činjenicom i tečaj će odsklizati. I dalje je glavni čimbenik hrvatskog tržišta, onaj koji je najrjeđi sudionik-Hrvatska narodna banka. Ukoliko budemo vidjeli više ljetnih aukcija i za veće iznose, onda će se tečaj uspjeti održati. Ukoliko se HNB bude rijetko pojavljivala, zakon ponude i potražnje pomoći će kuni da dodatno ojača. Stoga je uputno pratiti sve poteze domaće centralne banke. Glasova koji se protive jačanju kune ima već dovoljno, ali sluha u vladi i centralnoj banci ima sve manje. Hrvatska vlada ili nije dovoljno svjesna opasnosti od prejake kune ili joj ovaj tečaj (i još jači) odgovara. Turizam će biti glavni gubitnik, a uvoznici glavni dobitnici ukoliko se trend nastavi.
Euro je posljednjih tjedana doživio polagan, ali stalni pad u odnosu na ostale svjetske valute. Tečaj euro/dolar skoro je dodirnuo razinu 84 centa prvenstveno zahvaljujući izjavama dužnosnika Europske centralne banke, a pomalo i ponekom ministru financija unutar Eurolanda. Ponovno je predvodnik izjava "protiv" eura bio Wim Duisenberg, predsjednik ECB koji je ustvrdio (po tko zna koji put) da je ECB zadužena za održanje stabilnosti cijena unutar Eurolanda te da cijene do sada nisu poremećene. Ta je izjava protumačena kao otvoreni poziv na prodaju eura s obzirom na činjenicu da je tržište strahovalo od intervencije ECB. Uzalud je japanski doministar Kuroda prijetio mogućom intervencijom jer je ocijenio da je tečaj euro/jen na neprimjerenoj razini. Tržište je reagiralo samo djelomično, a onda su Duisenberg i društvo nastavili s izjavama. Euro se sada nalazi u nezavidnoj situaciji. Vrlo je blizu rekordno niskim razinama na kojim je bio prošle godine (najniže se našao na 0,8230 dolara). Ali za razliku od prošle godine, sada nema niti verbalnih intervencija u njegovu korist. Zato treba računati s mogućnošću novog potonuća eura do ispod prošlogodišnje najniže točke. Ispod te razine, podrška se nalazi na razini 81,3 američka centa. Međutim, tržište je isuviše "bearish" ovih dana. To znači da su duge pozicije uglavnom "flushed out" kako to dealeri kažu ili prevedeno, isprane. Stoga je za predvidjeti da je dno blizu, a okretanje trenda realna mogućnost. Silazni kanal u kojem je euro zarobljen sada ima podršku na 83 centa, a otpor na razini 88 centi.
Britanska funta izgubila je i previše od svog sjaja. Iako je u odnosu na euro ponešto napredovala pa se sada euro trži oko razine 60 penija, u odnosu na dolar opet se našla u opasnim vodama oko razine 1,41 dolara za funtu. To je vrlo blizu razini 1,3950 dolara koja godinama nije prijeđena, ali bi mogla postati napast za dealere da pogledaju što se ispod te razine nalazi.
Švicarski franak također je u silaznoj putanji i već je došao do razine 1,80 franaka za dolar, ali tu se negdje dolar polako umorio. Stoga se očekuje skori oporavak franka.
Kanadski, australski i novozelandski dolar (tzv. dolarski blok) ponešto su osnažili svoje pozicije prema američkom imenjaku, ali je to još daleko od vrijednosti koji su imali prošle godine. Najjasniju perspektivu rasta ima kanadski dolar, australski nešto manje, dok novozelandski ima ponajviše teškoća.