Nakon tjelesnog nasilja u obitelji, odlučila sam se na rastavu. Muž je dobio zabranu pristupa u trajanju dva mjeseca, a za to je vrijeme svoju polovicu našeg stana darovnim ugovorom poklonio svojoj kćeri iz prvog braka, s kojom nisam u dobrim odnosima. Mogu li opovrgnuti taj ugovor?


Činjenica da se ne slažete najbolje s kćerkom bivšeg supruga nije dovoljan razlog da pobijete ugovor o darovanju kojim je njoj prenesen suvlasnički udio u stanu.

U svom pitanju niste naveli jeste li nakon brakorazvodne parnice sa suprugom raspodijelili zajedničku imovinu stečenu za vrijeme braka te spada li tu i stan. Ukoliko je stan kupljen za vrijeme trajanja braka te isplaćen zajedničkim sredstvima, ili se još uvijek otplaćuje zajedničkim sredstvima, u tom slučaju radi se o zajedničkoj imovini koja pripada Vama i bivšem suprugu svakome u polovici te je Vaš bivši suprug slobodan s istom raspolagati sukladno svojim interesima.

Predmetni ugovor o darovanju možete pokušati utvrditi ništavim. Uspjeh u takvoj parnici ovisi o činjenici je li kćerka bivšeg supruga ikada stupila u posjed svog suvlasničkog dijela. Naime, za prijenos nekretnine darovanjem potrebno je da se, osim upisa u zemljišne knjige, nekretnina i preda u posjed daroprimcu. Ako se ne preda u posjed, da bi ugovor bio valjan, potrebno je da bude sačinjen u formi javnobilježničkog akta. Dakle, kao solemnizirana isprava, a ne samo s ovjerenim potpisima.

Stoga, iz zemljišnih knjiga izvucite predmetni ugovor te, ako isti nije u formi javnobilježničke isprave, te kćerka  bivšeg supruga nije uvedena u posjed svog suvlasničkog dijela, podnesite tužbu radi proglašenja ugovora ništetnim.

Posljednje što Vam preostaje je razvrgnuće suvlasničke zajednice. Ono se pokreće prijedlogom koji se predaje nadležnom Općinskom sudu. U tom postupku možete iz osobito važnih razloga zatražiti da sud razvrgne suvlasničku zajednicu na način da isplatite kćerci bivšeg supruga vrijednost njezina suvlasničkog dijela stana te sami postanete jedina vlasnica.