Dao sam ženi punomoć da može sve dokumente podizati u moje ime, a sada više ne živimo skupa. Mogu li poništiti punomoć?
Poštovani, Zakon o obveznim odnosima propisuje da se punomoć uvijek može suziti ili opozvati pa čak i onda ako se opunomoćitelj odrekao toga prava. Opoziv punomoći ne mora nužno biti u obliku u kojem je ona izdana, to se može učiniti i neformalnom izjavom volje. Dakle, na vama je da odlučite hoćete li izjavu kojom opozivate punomoć sastaviti i ovjeriti kod javnog bilježnika ili ćete ju sačiniti sami. U svakom slučaju o opozivu punomoći obavijestite opunomoćenika (suprugu) pisanim putem kako bi o tome imali dokaz.
Ističemo kako su ovi savjeti samo informativne prirode, ograničeni načinom komunikacije, kao i prostorom koji nam je na raspolaganju za pružanje odgovora.
Neka od pitanja koja zaprimamo su posve konkretna, dok su druga općenita i paušalna, no i u jednom i u drugom slučaju nemoguće je u jednom odgovoru iscrpiti sve mogućnosti koje zakon i ostali propisi pružaju, osobito jer nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju kojom podnositelji pitanja raspolažu. Za konkretne savjete koji će utjecati na Vaše odluke, predlažemo da se obratite izravno odvjetniku po svom izboru, pravniku, nadležnoj instituciji, sindikalnom pravniku ili sl.
Neki od odgovora u ovoj rubrici dani su još prije nekoliko godina, stoga postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na izmjene zakona ili sudske prakse.
RI-TELEFAX d.o.o., Rijeka ne snosi posljedice za eventualne odluke korisnika koje bi slijedile iz upotrebe pravnih i drugih savjeta izloženih na burza.com.hr .