Za naknadu troškova
službenih putovanja možete isplatiti cijelu svotu stvarno nastalog troška iz
uredno popunjenog obračuna na putnim nalogu. Za dnevnice za boravak na
službenom putu u RH dulji od 12 sati možete isplatiti 170 kn
Što to znači? Neke od isplata o kojima ćemo ovdje pisati može poštivajući propisane uvjete isplatiti i obrtnik sam sebi, a takve će isplate ostati nedostižne poduzećima koje nemaju zaposlenih.
Najlakše ćemo ovo objasniti na primjeru prigodnih nagrada. U kalendarskoj godini ukupno je moguće neoporezivo isplatiti prigodnih nagrada, pod kojima se smatraju, npr. uskrsnice, božićnice i regresi za godišnji odmor, do visine od 2.500 kn - zaposlenicima i obrtnicima. Dakle, obrtnik može isplatiti sebi i svome zaposleniku, a poduzeće koje nema zaposlenih nema kome isplatiti takvu nagradu.
Što se tiče obrtnika, još je jako važno ovdje vas upozoriti da je nužno da za takva davanja, a da bi bila priznata kao neoporeziva i kao izdatak obrta, postoji namjenska isplata. Drugim riječima, nećete moći u veljači reći svome knjigovođi koji vam sastavlja poreznu prijavu da ono podizanje novca na bankomatu iz lipnja prošle godine proknjiži u izdatke za božićnicu, jer ne postoji jasno navedena upravo ta svrha.
Ovo je prilično nepoznat uvjet za same obrtnike, i vodite o njemu računa na vrijeme.
Identična je situacija za obrtnike i za sve druge isplate o kojima pričamo u ovom članku. Kod poduzeća nema ovakvog uvjeta, budući da se kod njih svi prometi gotovinom rješavaju putem blagajne - koju, naravno, treba ažurno voditi i paziti na blagajničke maksimume propisane Zakonom o fiskalizaciji.
Za naknadu troškova službenih putovanja možete isplatiti cijelu svotu stvarno nastalog troška iz uredno popunjenog obračuna na putnim nalogu. Za dnevnice za boravak na službenom putu u RH dulji od 12 sati možete isplatiti 170 kn. Za upotrebu privatnih vozila u službene svrhe možete isplatiti po 2 kn po prijeđenom kilometru. Za terenske dodatke po 170 kn dnevno za Hrvatsku, a 250 kn za inozemstvo.
Prigodne nagrade do 2.500 kn godišnje smo već spomenuli, a tu su i otpremnine do 8.000 kn godišnje, darovi u naravi do 400 kn i darovi djeci do 15 godina života do 600 kn.
Razne potpore za dugotrajna bolovanja, nastup invalidnosti i sl. možete isplatiti do visine od 3.000 kn, a tzv. jubilarne nagrade za dugogodišnji radni staž do 5.000 kn.
Stipendije đacima i studentima na redovnom školovanju možete isplaćivati u visini do 1.600 kn mjesečno.
Na kraju još jednom jasno napominjem da za svaki od spomenutih oblika isplata postoje propisani uvjeti, ne samo u pogledu načina isplate, nego i propisanih dokumenata koji svjedoče o nastanku događaja i troška. Takve ćete detalje doznati od vaših knjigovođa.
Nemojte dozvoliti da vam se dogodi da ste željeli uštedjeti na troškovima knjigovodstva, a da ste na kraju godine shvatili da bi vam angažiranje stručnjaka uštedjelo puno više.
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.