Prije dvije godine za vrijeme posjeta Grazu morala sam hitno u bolnicu. Nisam imala putno osiguranje. Bolnica mi je poslala račun na kućnu adresu. Obratila sam se HZZO-u i predala pismo i povijest bolesti. I HZZO i ja uputili smo im pismo da zatraže obrazac AHR 7  kako bi im HZZO podmirio troškove. Međutim, bolnica je to proslijedilla Inkasso-GmbH-u. Tada sam i njima poslala pismo da zatraže od HZZO-a taj obrazac. Inkasso mi svako malo šalje pismo da platim i svaki put uvećaju račun. Postoji li mogućnost da podignu tužbu protiv mene? Što mi je činiti?


Iščitavajući Vaše pitanje ne vidim razloga iz kojega bi Vas tvrtka koju navodite tužila ukoliko ste spremni podmiriti njihovo potraživanje koje im je prenijela bolnica u Grazu u kojoj ste bili zbrinuti. Kako navodite, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje već je na sebe preuzeo obvezu da podmiri troškove Vašega liječenja, pa u slučaju da dođe do pokretanja kakvoga postupka, u isti bi, naravno, trebalo uključiti i HZZO kao zainteresiranu stranu. Ukoliko HZZO priznaje svoju obvezu da podmire Vaše troškove liječenja u Austriji, tada o ishodu tog postupka ovisi i njihova obveza da podmire iste troškove ili ih naknade Vama ukoliko bi od Vas bili naplaćeni. Pokretanje postupka samo po sebi nije zabranjeno, svakodnevno na sud pristižu tužbe koje se po okončanju postupka pokažu neosnovanima, pa Vas ne mogu u tom smislu umiriti da Vas tvrtka koju navodite ne može tužiti, ali iz svega što pišete proizalzi da bi sporna jedino mogla biti visina troškova Vašega liječenja u Grazu.

U vrijeme Vašega liječenja, 2012. godine, na snazi je još uvijek bio Ugovor između Republike Hrvatske i Republike Austrije o socijalnom osiguranju koji je regulirao i prava na zdravstvenu zaštitu državljana RH u Austriji. Od ulaska u EU, pravo na korištenje zdravstvene zaštite na području Europske unije određeno je europskim pravnim propisima o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti - Uredbom br. 883/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. godine o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti, Uredbom br. 987/2009 od 16. rujna 2009. godine kojom se utvrđuje postupak provedbe Uredbe br. 883/2004 o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti te Direktivom 2011/24/EU koja je prenesena u odredbe Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.