Kada obrtnik, samostalni stručni djelatnik, poduzeće, zadruga, pa i udruga, žele zaposliti nekog djelatnika, trebaju s njime sklopiti ugovor o radu u skladu sa Zakonom o radu te s kolektivnim ugovorima, ukoliko su oni za branšu obavezni
Obrtnik već samim upisom početka rada svog obrta zapravo postaje zaposlen. Pri tome ne treba sklapati ugovor o radu, već je obavezan u roku 7 dana podnijeti prijave na HZMO i HZZO. Visinu doprinosa određuje mu ministarstvo, a porezna uprava obračunava zatezne kamate na sve zakašnjele uplate.
Kada obrtnik, samostalni stručni djelatnik, poduzeće, zadruga, pa i udruga, žele zaposliti nekog djelatnika, trebaju s njime sklopiti ugovor o radu. U knjižarama su dostupni obrasci koji su tek predlošci, oni nisu obavezni. Kakav god ugovor sklopili, on mora biti u skladu sa Zakonom o radu te s kolektivnim ugovorima, ukoliko su oni za branšu obavezni. Naime, za neke je djelatnosti (npr. trgovina, ugostiteljstvo, graditeljstvo) ministar propisao obveznu primjenu kolektivnih ugovora.
Osim visine plaće i radnog vremena, u ugovoru ćete sa svojim djelatnikom urediti i sve ostale bitne elemente vašeg odnosa (npr. slobodne dane, raspored radnog vremena, broj dana godišnjeg odmora). Nakon potpisa obiju strana (dakle, i radnika i poslodavca) potrebno je izvršiti prijavu na HZMO i HZZO. Visina doprinosa ovisna je o visini ugovorene plaće, te ćete ju dobiti kroz obračun plaće, koji će vam, uz niz popratnih dokumenata i obrazaca, vjerojatno pripremiti vaš knjigovođa. Doprinose plaćate u propisanim rokovima, zajedno s isplatom plaća djelatnicima.
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge