Krajem travnja dobila sam otkaz kao višak radne snage. Do tada sam imala preko tri godine neprekinutog radnog staža (ukupan staž mi je 7 godina i 11 mjeseci). Prijavila sam se na HZZ. Nakon šest dana dobila sam novi posao. Imam li pravo na naknadu za tih šest dana? Novi ugovor mi je na određeno u trajanju tri mjeseca. Ukoliko mi ne produže ugovor, imam li pravo na naknadu HZZ-a ili moram imati 9 mjeseci neprekinutog radnog staža? Koliki bi bio iznos naknade i koliko dugo bih je imala pravo primati?


U vezi prvog dijela pitanja - navodite da ispunjavate osnovne kriterije za ostvarivanje naknade zbog nezaposlenosti putem HZZ-a:

- uvjet prethodnog rada (9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca),
- radni odnos nije prestao Vašom krivnjom ili voljom,
- u zakonskom roku od 30 dana ste se prijavili nadležnoj službi područnog HZZ-a.

Dakle, imate pravo na naknadu i ista Vam se treba isplaćivati.

Ako zbog ponovnog zapošljavanja novčana naknada prestane prije isteka vremena na koje imate pravo na naknadu, u slučaju ponovne nezaposlenosti produžava se isplaćivanje novčane naknade za onoliko vremena koliko je preostalo za primanje te naknade i u utvrđenoj visini.

Iznimno, osobi koja je ostvarila pravo na novčanu naknadu do ponovnog zaposlenja, odnosno dok ne nastupi neki od slučajeva propisanih zakonom za prestanak prava na novčanu naknadu, a koja se  zaposlila duže od tri mjeseca, nastavlja se isplaćivanje novčane naknade za onoliko vremena koliko joj je preostalo za primanje naknade i u visini utvrđenoj prema novoj osnovici, ako je to za nju povoljnije.

Kod ponovnog stjecanja prava na novčanu naknadu uračunava se samo vrijeme provedeno na radu poslije isteka posljednjeg utvrđenog prava na ovu naknadu. Stoga, naknadu trebate početi primati i, ako biste ponovno ostali bez posla, imali biste pravo na istu.

Glede trajanja naknade, ako sam dobro shvatio, ukupni radni staž kod posljednjeg poslodavca Vam je preko 7 godina, pa biste imali pravo na naknadu u trajanju od 270 dana.

Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek obračunate plaće umanjen za doprinose za obvezna osiguranja ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, odnosno službe. U osnovicu ne ulaze naknade plaće ostvarene po posebnim propisima.

Ako se osnovica za utvrđivanje novčane naknade ne može utvrditi prema plaći, nezaposlenoj osobi se utvrđuje osnovica u visini minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, ovisno o postotku.

Novčana naknada za prvih 90 dana korištenja iznosi 70%, a za preostalo vrijeme korištenja 35% od osnovice. Međutim, najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti viši od 70%, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od 35% iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku.

Dakle, 35% od 5.478 kuna, koliko je iznosila prosječna neto isplaćena plaća u RH za 2012. godinu prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

S druge strane, najniži iznos novčane naknade ne može biti niži od 50% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, osim u slučaju kada se visina novčane naknade određuje prema postotku vremena provedenom na radu.

Dakle, 50% od 2.814 kn, koliko je iznosila minimalna plaća za razdoblje od 01. lipnja 2012. do 31. svibnja 2013. godine (Narodne novine broj 60/12).

Ove podatke svakako uzmite kao okvirne, a svoj status ćete detaljno urediti s nadležnom službom HZZ-a.