Suprug je na rodiljnom dopustu drugih šest mjeseci. U međuvremenu je njegova firma otišla u stečaj i dobio je otkaz. U toj je firmi radio 10 godina. Zaposlio se bez prekida između dva radna odnosa na ugovor o radu na određeno vrijeme. Rodiljni mu ističe istodobno kada i ugovor. Ima li pravo na novčanu naknadu s burze i u kojem trajanju i koji mu se prosjek gleda, s obzirom je da u zadnjoj firmi radio samo 15 dana?
Vaš suprug, kao osoba koja je zaposlena u kontinuitetu dugi niz godina kako navodite, sada po prestanku radnog odnosa istekom ugovora na određeno vrijeme ima pravo na novčanu naknadu jer ispunjava osnovne zakonske preduvjete: uvjet trajanja prethodnog rada od 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca (rodiljni dopust se ovdje uračunava), prijašnji radni odnos nije prestao njegovom krivnjom niti njegovom voljom, (posljednji je prestao istekom ugovora, a onaj prije njega otkazom uslijed stečaja poslodavca).
Vaš suprug dužan je prijaviti se nadležnoj službi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u roku od trideset dana od prestanka radnog odnosa, odnosno rodiljnog dopusta te podnijeti odgovarajući zahtjev za ostvarivanjem naknade za nezaposlene osobe. Nezaposlena osoba, ovisno o ukupnom vremenu provedenom na radu, ostvaruje pravo na novčanu naknadu od 90 dana (za ispunjenje minimalnog uvjeta) do 450 dana (ako je provela na radu više od 25 godina). Kod Vašeg supruga konkretno bi se radilo o 360 dana, jer je na radu proveo 10 ili više godina, a manje od 15 godina. Visina naknade koja mu pripada se utvrđuje prema prosjeku tri posljednje mjesečne plaće koje je primio, a tu se misli na tzv. neto plaću umanjenu za visinu doprinosa i drugih davanja i iznosi 70% od prosječno isplaćene plaće za prvih 90 dana, a nakon toga 35% od prosječno isplaćene plaće za preostalo razdoblje.
Važno je naglasiti da najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti viši od 70%, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od 35% iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku. Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća za 2011. godinu iznosila je 5.441 kuna („Narodne novine“, br. 30/12).
Najniži iznos novčane naknade ne može biti niži od 50% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, osim u slučaju kada se visina novčane naknade određuje prema postotku vremena provedenom na radu. Minimalna plaća za razdoblje od 01. lipnja 2012. do 31. svibnja 2013. godine u Republici Hrvatskoj iznosi 2.814,00 kuna (''Narodne novine'', br. 60/12.).
Na kraju moram istaknuti da ove podatke uzmete kao okvirne, a da se nadležnom uredu HZZ-a obratite s kompletnom dokumentacijom, jer je bez uvida u istu teško znati postoje li još kakve okolnosti u slučaju Vašeg supruga koje utječu ili bi mogle utjecati na njegov status.