01.06.2000.
Ne jedem masno, a ipak...
“Čega bih se još trebao odreći, a da nivo mojih triglicerida i kolesterola padne na podnošljiv nivo? Smanjio sam masnoće, koristim samo lešo govedinu, pijem nemasno mlijeko, jaja sam reducirao na manje od pola, tortu i kolače jedem samo u iznimnim situacijama, a nedostatak soli uništava mi i ono malo okusa i užitka, što je ostalo u okviru “dozvoljenih” namirnica. Zašto se rezultati krvnih testova ne popravljaju? Očajan sam i sve više pomišljam da hrana ova ili ona vrlo malo pomaže ili odmaže. Kome je suđeno – obolit će, a kome nije – ostat će zdrav!”
Sličnih priča, punih razočarenja, ima puno. U pitanju su osobe, koje su manje-više slijedile dijetetske preporuke svoga liječnika, a rezultati su izostali. Dobro, možda bi se stanje bez dijete još više pogoršalo, ali mnogima će ovakav razvoj situacije vjerojatno upaliti lampicu da nešto još uvijek ne rade dobro. Odnosno, da bi se za bolje rezultate trebalo još više potruditi. I to je stvarno tako.
Radi lakšeg snalaženja, bogatstvo hrane koja stoji na raspolaganju podijelit ćemo u 3 velike grupe. Bitno različite kvalitete. Hranu treće grupe trebalo bi, u interesu zdravlja, u potpunosti eliminirati, pogotovo ako već bolujete od ateroskleroze, odnosno naginjete infarktu. Namirnice iz druge grupe mogu se koristiti pod određenim okolnostima, ovisno o trenutnom zdravstvenom stanju. Prva skupina je izvor zdravlja. Važi, otprilike: Jedi koliko hoćeš!
Pozabavimo se najprije trećom skupinom, izvorištem najvećih problema. Ovdje, mirne savjesti, MOŽEMO SMJESTITI SVU HRANU ŽIVOTINJSKOG PORIJEKLA. Pohanu, pečenu, kuhanu… Na bilo kakav način pripremljenu!! Dakle, meso (SVINJA, KRAVA, KOKOŠ, OVCA, KOZA, PATKA, PURAN, ZEC, MEDVJED, JELEN, VEPAR MAČKA, ŽABA KRASTAČA, VINOGRADSKI PUŽ, SKAKAVCI, CRVI, GUSJENICE ILI ZMIJA RASPORENA PRED VAŠIM OČIMA U KAKVOM ORIJENTALNOM RESTORANU), riba, glavonošci, rakovi, školjke, jaja, mlijeko, maslac, sir, jogurt, vrhnje. I nebrojeni drugi proizvodi koji na bilo koji način mirišu na životinju. (Kako stojite s mliječnom čokoladom i sladoledom?) Dakle, OVA HRANA REDOVNO SASDRŽI EKSTREMNE KOLIČINE ZASIĆENIH MASTI I KOLESTEROLA. (Crveno meso ima dvostruko više kolesterola od oguljene piletine, ali u krvnim nalazima to se skoro i ne primjećuje. Vrijednosti ostaju visoke, bez obzira na vrstu mesa koju preferirate.) Već znate da zasićene masti uzrokuju dramatičan rast krvnog kolesterola, što je glavni uzrok ateroskleroze i fatalnih prekida u opskrbi srca krvlju. SVI OBLICI MASTI POVEĆAVAJU MOGUĆNOST ZA RAZVOJ DIJABETESA, RAKA I DRUGIH DEGENERATIVNIH BOLESTI. Proteini iz mesne hrane vrše demineralizaciju kostiju, odnosno stvaraju osteoporozu. Životinjska hrana nema vlakana, koja su esencijalna u eliminaciji otpadnih produkata iz tijela. Ne treba zaboraviti da biljna vlakna, općenito, snižavaju kolesterol (ako ih ne jedete u kombinaciji s jezerom ulja), vrše pravilnu regulaciju šećera u krvi i lakše dovode do sitosti. Na kraju, mesna i mliječna hrana vrlo je siromašna u mnogim vitaminima i mineralima. Onaj, kome je to osnova većine obroka, TEŠKO DA MOŽE IZBJEĆI MANJKOVE, ČAK I NEKIH VITALNIH SASTOJAKA.
Ovdje treba podvući da manje masno ili nemasno mlijeko nije puno bolje od masne varijante. To što nema masti, ne znači da nema ni proteina. Mliječni proteini u krvotoku znače stranu supstancu, pa antitijela stupaju u akciju. OVA ANTITIJELA MOGU GREŠKOM NAPASTI I SAME KRVNE ŽILE, ŠTO JE, ZAPRAVO, RANA FAZA ATEROSKLEROZE. Kao točka napada može se čak pojaviti i sistem za eliminaciju kolesterola iz tijela. Visoke vrijednosti antitijela na mlijeko vrlo često se nalaze kod bolesnika s uznapredovalom aterosklerozom.
O štetnosti biljnih ulja (koja su također u najnezdravijoj kategoriji) već sve znate, a sada bih ukazao na još jednu “sitnicu”, koja se nemilice troši, a zacijelo se ne ubraja u nešto što bi trebalo imati pristup probavnom traktu. Riječ je o natrijevom glutaminatu. Odnosno o soli jedne od najčešćih aminokiselina. U rafiniranoj i konzerviranoj hrani ima ga u izobilju. Pregledajte malo sastojke Vegete… 60% čine kuhinjska sol i natrijev glutaminat. Ili juhe iz vrećice… Poboljšavanje (slanog) okusa nerijetko dovodi do brojnih neželjenih reakcija – glavobolja, mučnina, povraćanje, žgaravica. Ili (rjeđe) slabost, bolovi u prsima i vratu, hrapavo grlo, čak i astma. Odavno ne vjerujem da se s Vegetom bolje jede.
Slijedeći put: Zar i voće?
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?