U našem su knjigovodstvenom uredu ovih dana intenzivne organizacijske pripreme za jedan novi posao: izvještavanje porezne uprave o neoporezivim primicima koje naši klijenti, obrtnici, poduzeća i udruge isplaćuju svojim zaposlenicima, vanjskim suradnicima i volonterima.
Odmah da vas umirim: sama pravila o isplatama neoporezivih primitaka nisu se značajno mijenjala. I dalje je dozvoljena isplata većine od njih u gotovini.
Ipak, već godinu dana stari propisi o fiskalizaciji koji su nam svima ograničili svote koje smijemo imati u svojim blagajnama, već su tijekom protekle godine veći broj poduzetnika naveli da i takve isplate čine na tekuće račune svojih suradnika.
Kao što zna većina od vas koji poslujete dulje vrijeme, uz isplatu svakog neoporezivog primitka treba postojati neki pismeni dokument: odluka, putni nalog i obračun troškova puta, obračun tzv. loko vožnje, i sl. Ako se isplaćuje u gotovini, tada u blagajni postoji i isplatnica, na kojoj je primatelj novca potvrdio da je novac doista primio. Kod obrtnika koji nisu dužni voditi blagajnički dnevnik, u svrhu potvrde primitka služe i priznanice.
Specifično, uz putne naloge, a dijelom i uz obračune loko vožnje (za kratke relacije, do 30 km) vezani su i računi, putne karte i ostali troškovi službenog putovanja koji su nastali na putovanju.
Veći dio neoporezivih isplata moguće je isplatiti samo svojim zaposlenicima, dok ih ostalima isplaćujete oporezivo, kao drugi dohodak, pa uz poreze morate platiti i doprinose, isto kao što biste činili da isplaćujete honorar. K tome, maksimalne svote koje možete isplatiti neoporezivo su točno propisane.
Udruge i ostale neprofitne organizacije svojim djelatnicima isplaćuju po istim pravilima, ali imaju i jednu dodatnu beneficiju: svojim volonterima također mogu neoporezivo isplaćivati putne troškove, a ostalima kao drugi dohodak.
Obrtnici imaju dodatnu obavezu namjenskog podizanja novca sa svojeg računa u svakom slučaju kada sebi osobno žele isplatiti neki neoporezivi primitak. Iako su ovaj dio mnogi ‘preskakali’, nadzori su osporili svako prikazivanje izdatkom, ukoliko nije bilo ispunjenja ovog uvjeta.
Ovo su sve pravila koja svi primjenjujemo dugi niz godina. U čemu je onda novost?
Do sada porezne vlasti nisu znale ništa o neoporezivim primicima koje ste isplaćivali, sve dok nisu o tome od vas zatražili podatke, ili dok nisu do njih sami došli u procesu poreznog nadzora.
Sada: do 15. veljače znat će točno kome ste i kojih točno neoporezivih primitaka isplatili u mjesecu siječnju. I dalje redom tako svaki mjesec…
Kako će to znati? Tako što ćete im to Vi, dragi mali poduzetnici, morati dojaviti putem obrasca JOPPD!
Vi, ili vaši knjigovođe, napravit ćete analitiku po vrstama isplata, i pomoću šifri ćete ih povezati sa OIB-om primatelja i prijaviti putem sustava E-porezna. Da bi stvar bila bolja, u obrazac se ne prikazuju ukupne svote putnih naloga, jer dio se u ove evidencije ne prijavljuje. Znaju to vaši knjigovođe, ne brinite!
Na isti način i u istom roku ćete izvijestiti o isplatama naknada za prijevoz na posao/s posla svojih djelatnika, božićnica, regresa, otpremnina, darova djeci, terenskih dodatka i naknade za odvojeni život, neoporezivih stipendija učenicima i redovnim studentima i sl.
O isplatama akontacija dobiti ili same dobiti do sada su porezne vlasti saznavale po završnim računima. Istina je da ste bili obvezni istovremeno ustezati i porez od 12% na isplaćenu dobit, ali sada više nemate prostora za naknadne intervencije, niti komociju, jer kada mjesec istekne sve je već jasno i o svemu što ste isplatili, dužni ste izvijestiti.
Druga strana će sada lako uspoređivati iznose, primjerice, neto plaće i naknada za upotrebu privatnog vozila u službene svrhe i nadzori će vjerojatno biti češći.