Tjedan dana od stupanja na snagu novog Zakona o udrugama često me iz malih udruga pitaju što trebaju sada raditi.
Nerijetko u razgovoru iznesu i tvrdnju kako znaju da sada moraju voditi knjigovodstvo na konto karticama, tzv. (dvostavno) knjigovodstvo, na što odmah reagiram otklanjanjem zablude: ništa slično nije uvedeno ovim zakonom, već je to obveza udruga već od 2008. godine! I to onih novoosnovanih, te onih koje tri godine imaju prihode i imovinu veću od 230.000 kn.
Promjene koje su sada stupile na snagu imaju pravni karakter, jer novi zakon o financijskom poslovanju neprofitnih organizacija tek očekujemo, a po najavi primjenjivat ćemo ga od 2015. godine i taj neće donijeti neke revolucionarne novosti, osobito ne za male udruge.
Odgovorne osobe udruga, a to su najčešće njihovi predsjednici, moraju u narednih godinu dana uskladiti svoje statute sa važećim Zakonom o udrugama. Osobno bih preporučila da sa ovim procesom pričekate dok ne stupi na snagu i ovaj set financijskih propisa, jer sam u prijedlogu Zakona uočila da i on propisuje teme koje je potrebno riješiti statutom. Stoga, kad budete angažirali pravnika da vam uskladi statut, savjetujte se i sa svojim knjigovođom, ili zatražite od pravnika da uzme u obzir sve propise. Ako kopirate tekstove takozvanih statuta sa interneta, dobit ćete upravo toliko koliko ste i platili! Ne biste vjerovali, ali i nečije znanje treba platiti, iako mu ne možete uzeti mjeru.
Malim je udrugama novonametnuta obveza imenovanja likvidatora udruge nešto potpuno apstraktno, a radi se o tome da se konkretna fizička osoba unaprijed određuje da se bavi njezinom likvidacijom onda kada nastupe okolnosti da to mora učiniti - a koje su definirane propisima ili statutom udruge. Njegovo ime će biti javno dostupno, jednako kao i ime ostalih odgovornih osoba udruge, i podložno je promjenama tijekom postojanja udruge.
Od sada će javno biti dostupni i podaci o financijskom poslovanju udruge, i to već i o poslovanju ove tekuće godine. Tako ćete sada moći, umjesto o političarskim besmislicama, čitati o sasvim smislenom i dosljedno provedenom trošenju javnog novca u udrugama. Srećom, prijedlozi novih financijskih propisa predviđaju stroži nadzor ministarstva financija i u pogledu poslovanja koje nije financirano iz proračuna. Svi ćemo vidjeti kako će to izgledati!
Odgovorne osobe mogu već krenuti sa ažuriranjem popisa članova svojih udruga, a u novodonesenom Zakonu mogu pročitati koje sve podatke o članovima moraju imati zabilježene, i koje moraju dati na uvid ne samo kontrolorima, nego i svim članovima svoje udruge.
Ako prilikom usklađivanja statuta, ili prilikom osnivanja nove udruge, među njenim djelatnostima bude navedena i koja gospodarska djelatnost, ured u kojem se rješava o upisu osnivanja ili promjene dužan je istovremeno o tome obavijestiti porezne vlasti, a činjenica o upisu gospodarske djelatnosti udruge više neće biti skrivena u dubinama rješenja, već će biti istaknuta u dispoziciji rješenja.
Mali će poduzetnici tako lakše moći uočiti tko im se sprema udarati konkurenciju, pa ako im se sviđa mogu se baviti cinkarenjem, jer poreznici će u svakom konkretnom slučaju procijeniti treba li ta udruga voditi poduzetničko računovodstvo rukovodeći se prije svega načelom čuvanja državnog proračuna, a ne onih koji ga pune. Svaka dobit koju udruga ostvari mora se upotrijebiti za postizanje ciljeva udruge.
Vidim da je mnogima pomrsila planove i odredba kako imovina udruge nakon njenog likvidiranja više nikako ne može prijeći njezinim osnivačima, već samo drugoj neprofitnoj organizaciji koja ima iste ili slične ciljeve.
Ako tome pribrojimo i činjenicu da je Zakon o udrugama uveo je i sasvim konkretne prekršajne kazne odgovornim osobama, a da očekivani Zakon o financijskom poslovanju donosi i prekršajnu odgovornost predsjednika ili drugih osoba za nepredavanje financijskih izvještaja, te potrebu sastavljanja financijskih planova i revizijskih izvještaja - zaključujem da će u našem uredu biti puno novih klijenata.
Sretno!