Moj otac je bio jamac za kredit prijatelju koji je nekoliko mjeseci nakon uzimanja kredita umro. Njegova supruga kredit nije nastavila otplaćivati, a ubrzo je umrla i ona. Iza njih je ostala razvedena kći s malodobnim djetetom koja živi od socijalne pomoći. Banka je napravila reprogram kredita s novom ratom i taj kredit sada otplaćuje moj otac. Također, druga banka je kuću preminulih supružnika dala u prodaju radi naplate svojih potraživanja. Kako i od koga se naplatiti u ovakvom slučaju i kada? Trebamo li čekati otplatu kredita pa  onda tužiti i ako da, koga? 

 
 
Pitanje odnosa jamca koji je isplatio odnosno plaća dugovanje i dužnika regulirana su odredbama Zakona o obveznim odnosima, konkretno člancima 120. do 124.
Vaš otac ima pravo od dužnika, u ovom slučaju od njegovih nasljednika, potraživati naknadu svega onoga što je u dužnikovo ime podmirio, zajedno s pripadajućom zakonskom zateznom kamatom od dana isplate. Svoje potraživanje Vaš otac ima pravo i osigurati na imovini dužnika odnosno njegovih nasljednika. U svakom slučaju, na mjestu Vašega oca ne bih čekao otplatu svih rata kredita prije nego što bih pokrenuo odgovarajuće postupke radi regresne naplate podmirenih rata kredita.

Savjetovao bih vam i da provjerite je li založnim pravom (hipotekom) na nekretnini koja je predmet ovršnog postupka osiguran i kredit kojeg vraća Vaš otac. Naime, u ovršnom postupku namiruju se svi založni vjerovnici, pa tako i oni koji nisu pokrenuli ovršni postupak. Ukoliko je i kredit koji Vaš otac vraća osiguran založnim pravom na nekretnini, pa od vrijednosti dobivene prodajom u ovršnom postupku bude zatvoren i predmetni kredit, u tom slučaju utvrdit će se i obveza Vašeg oca kao jamca.