Radim u državnoj službi godinu i pol dana kao zamjena djelatnice na porodiljnom dopustu. Prije tri mjeseca sam ostala trudna, što sam odmah obznanila šefici. Bilo mi je rečeno da će mi, s obzirom da su nadležni bili izuzetno zadovoljni mojim radom tijekom zamjene, po povratku djelatnice koju mijenjam produžiti ugovor na neodređeno. Djelatnica se vratila na posao, a meni je istekao ugovor na određeno vrijeme. Nastavila sam raditi, a nije mi ponuđen ugovor na neodređeno, već opet na određeno vrijeme (koji još nisam dobila).  Nakon isteka tog ugovora više mi neće produžiti ugovor o radu. Osjećam se prevareno i izuzetno povrijeđeno s obzirom da sam trudna i da me se diskriminira iz tog razloga, a sve to se može i provjeriti. Imam li ikakvih osnova za tužbu protiv poslodavca?


U radni odnos ste stupili temeljem ugovora o radu na određeno vrijeme, a koji je istekao. Istekom ugovora o radu na određeno vrijeme, on po sili zakona prestaje, dakle, Vaš radni odnos je trebao prestati, no Vi ste nastavili raditi. Zakon o radu člankom 10. stavak 5. uređuje situaciju u kojoj radnik po isteku ugovora na određeno vrijeme nastavlja raditi kod poslodavca, a u kojem slučaju se smatra da je između poslodavca i radnika zaključen ugovor o radu na neodređeno, a nedostatak pisanog oblika ugovora ne utječe na valjanost ugovora o radu. Slijedom ove odredbe, imate pravo prema poslodavcu se postaviti na način kao da ste s njim zaključili ugovor na neodređeno koji Vam je obećan.

Jednako tako, Zakon o radu u glavi VIII. propisuje čitav niz odredbi kojima brani nejednako postupanje prema trudnicama, pa tako brani i da poslodavac s Vama sklopi ugovor o radu s izmijenjenim uvjetima, osim ako Vi to ne predložite. Koliko vidim, poslodavac s vama retroaktivno namjerava sklopiti ugovor na određeno, stoga smatram kako uopće nije došlo do promjena ni na bolje, ni na lošije, već je situacija ostala ista (čl. 67 i 68. Zakona o radu).

Međutim, ugovor na neodređeno ne stavlja Vas u neku izuzetno bolju poziciju od onog na određeno vrijeme, osim što za vrijeme trudnoće nećete moći dobiti otkaz ugovora o radu. Po proteku Vašeg rodiljnog dopusta, poslodavac Vam može otkazati ugovor o radu u skladu s propisanim otkaznim rokovima. S druge strane, pred sudom će biti dosta teško dokazati da Vam je nešto usmeno obećano, a potom povučeno.

Ukoliko smatrate da su Vaša prava povrijeđena i možete dokazati diskriminaciju na osnovi toga što ste trudni, možete se obratiti pučkom pravobranitelju zbog tzv. izravne diskriminacije (čl. 2, st. 1 Zakona o suzbijanju diskriminacije). Pučki pravobranitelj Vam je dužan pružiti potrebne obavijesti o pravima i obvezama te mogućnosti sudske ili neke druge zaštite, primjerice, možete pokrenuti spor tužbom za utvrđenje i otklanjanje diskriminacije pred općinskim sudom gdje morate dokazati da je vjerojatno da je do diskriminacije došlo.