Što zapravo znači paušalno oporezivanje? Znači da pristajete plaćati određenu visinu poreza, bez obzira na visinu vaše zarade. Zauzvrat, dobivate neke beneficije


Često se može čuti od budućih obrtnika rečenica: “Otvorit ću paušalni obrt.”

Budući da su otvaranje obrta i paušalno oporezivanje dvije različite stvari, željela bih pojasniti razliku i značenje.

O otvaranju obrta već smo ranije pisali u ovoj rubrici. Ovdje je značajno dodati da otvaranje obrta, tj. dobivanje rješenja o upisu obrta (a ni rješenja o upisu početka obrta) nemaju nikakve veze s oporezivanjem toga obrtnika.

Da bi vas se paušalno oporezovalo, morate to zatražiti od porezne uprave, jer, ako to ne učinite, bit ćete obveznik plaćanja poreza na dohodak temeljem podataka iz poslovnih knjiga.

Dakle, nakon dobivanja rješenja o početku poslovanja, a u roku od 8 dana, trebate se obratiti nadležnoj poreznoj ispostavi prema mjestu vašeg prebivališta i zatražiti paušalno oporezivanje.

Što zapravo znači paušalno oporezivanje? Znači da pristajete plaćati određenu visinu poreza, bez obzira na visinu vaše zarade. Zauzvrat, dobivate neke beneficije.


Uvjeti za paušalno oporezivanje su slijedeći i moraju biti ispunjeni kumulativno (svi odreda):

•             da niste u sustavu PDV-a

•             da primici u prošloj godini nisu bili veći od 149.500 kn (ovo se, naravno, ne primjenjuje na novootvorene obrte)

•             da obrtnik nema izdvojenih pogona ili poslovnih jedinica

•             da se obrtnik NE bavi trgovinom ili ugostiteljstvom.

Po novijim propisima, i ortaci u zajedničkom obrtu mogu biti u sustavu paušalnog oporezivanja, ali svi zajedno moraju ispunjavati sve propisane uvjete.

Također, moguće je i da imate zaposlene osobe i da budete paušalno oporezovani.


Beneficije su sljedeće:

•             relativno mali iznosi poreza

•             manji iznosi obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje

•             mogućnost gotovinskih naplata bez fiskalizacije računa.



Tri su razine godišnjeg paušalnog poreza:

•             za primitke do 85.000 kn plaća se godišnje 1.530 kn poreza

•             za primitke od 85.000,01 kn do 115.000 kn plaća se godišnje 2.070,00 kn poreza

•             za primitke od 115.000,01 kn do 149.500 kn plaća se godišnje 2.691,00 kn poreza.

Porez se plaća kvartalno, pa će tako obrtnik iz I. razreda plaćati po 382,50 kn do kraja ožujka, lipnja, rujna i prosinca. Ako ste s područja grada ili općine u kojoj se plaća i prirez, plaćat ćete nešto veće iznose, ovisno o stopi prireza.

Time ste riješili samo obvezu poreza, pa ne zaboravite računati i na obavezu plaćanja doprinosa. Međutim, i oni su vam manji nego ostalim obrtnicima i iznose 1.054,17 kn mjesečno.

K tome, od poslovnih knjiga trebate voditi samo knjigu prometa, a do 15.01. trebate predati godišnje izvješće o ostvarenim primicima.

Račune ste obavezni izdavati, ali ih ne morate fiskalizirati.

Važno je da znate da ste svaku promjenu u uvjetima dužni odmah prijaviti poreznoj upravi, a u takvom  slučaju će vam paušalno oporezivanje biti ukinuto.

U praksi, mnogi se mali obrtnici, većinom zanatlije odlučuju za ovakav način oporezivanja. Za one koji planiraju veće poduzetničke pothvate, ne bih preporučila ovakvu odluku. Veći obrtnici imaju u početku veće investicije u opremu i inventar, pa se cijela priča ne isplati.

Kao i uvijek, preporučit ću isto: saznajte sve detalje o propisima koji određuju vaše poslovanje, konzultirajte se sa stručnjacima i donesite promišljenu poslovnu odluku.

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.