Rezimirat ćemo ovdje sve što trebate imati definirano kada pokrenete postupak otvaranja ili osnivanja vašeg poduzetništva.
Poslovati možete putem obrta, poduzeća, samostalne stručne djelatnosti, zadruge, pa čak i udruge.
Predlažem da si pismeno pripremite elemente za registriranje, jer ćete ih ionako morati imati ispisane kada krenete u postupak samog otvaranja.
Odredite vlasništvo ili nositelja poduzetništva: ako je to obrt, provjerite radi li se o vezanom obrtu i koji su točno uvjeti propisani te zadovoljava li nositelj obrta te uvjete; ako ćete poslovati putem poduzeća, odredite i dogovorite tko će biti osnivač.
Ako ste odabrali jednostavno društvo (j.d.o.o.) uvažite ograničenje u broju članova (tri najviše). Ako ćete pružati stručnu djelatnost, provjerite imate li baš sve propisane uvjete za njeno otvaranje. Za zadrugu definirajte svih 7 zadrugara, a za udrugu barem tri osnivača.
Odredite odgovornu osobu (ili više njih): u obrtu i samostalnoj djelatnosti ne trebate ništa određivati, jer je već jasno da će sam nositelj biti i odgovoran, jer se radi o fizičkoj osobi. Za sve vrste poduzeća trebate odrediti upravu, tj. fizičku osobu koja će se prihvatiti odgovornosti rukovođenja. To može biti osnivač, ali i ne mora. Za zadrugu odrediti treba upravitelja, a za udrugu definirati predsjednika, a uz njega moguće je statutom odrediti još odgovornih osoba.
Odredite sjedište - što znači adresu onoga što otvarate. Za obrt i samostalnu djelatnost to može biti prebivalište samog nositelja, ili neki drugi prostor pribavljen nekim pravnim poslom (npr. zakupom). Za poduzeća, zadruge i udruge to treba biti neka postojeća adresa utvrđena statutom.
Temeljni kapital je odrednica samo za poduzeća.
Za d.o.o. to je minimalno 20.000 kn, a za j.d.o.o. samo 10 kn. Nemojte miješati pojam temeljnog kapitala koji se upisuje u sudskom registru sa pojmom kapitala u smislu uloga koji je potreban za pokretanje nekog posla. Taj operativni novac možete uložiti u poduzeće nakon njegovog otvaranja i na druge načine.
Obrtnici i nositelji samostalne djelatnosti taj će iznos namicati iz svoje imovine.
Udruge ne trebaju kapital, jer se ne osnivaju za poduzetničke svrhe, već za ostvarivanje nekih ciljeva - a te ciljeve mogu ostvarivati i putem poduzetničkih aktivnosti.
Zadrugari, svaki pojedinačno, trebaju uložiti barem 1.000 kn uloga u zadrugu prilikom njenog osnivanja.
Popis djelatnosti kojima ćete se baviti je dio procesa koji mnogima oduzima puno vremena. Moj je savjet da u prvom koraku napišete sve moguće djelatnosti kojima bi se ikada u budućnosti mogli baviti. Pri tome se ne opterećujte nacionalnim klasifikacijama i šiframa, već se koristite svojim riječima.
Za poduzeća će to biti dovoljno, jer ćete ih sve moći upisati u registar, i to vas neće više koštati.
Za obrte i samostalne djelatnosti ćete prije registracije provjeriti koje su djelatnosti u konkretnom slučaju za vas ostvarive - s obzirom na vašu stručnu spremu, i eventualne uvjete prostora koji su propisani.
I na kraju odredite neki naziv za svoju poduzetničko registriranje. Odnedavno su nam dopušteni i nazivi na stranim jezicima, a vi sami procijenite je li vam to potrebno. Uzmite u obzir poimanje svoje ciljane tržišne niše, pa smislite nešto što će im biti dopadljivo i zanimljivo. Ako ćete poslovati u inozemstvu, dobro bi bilo razmisliti ne samo o nazivu na njihovom jeziku, nego možda i o upotrebi upravo našeg jezika, ali ne onih slova / glasova koji mogu izazvati zabunu. Da o nezgodnim asocijacijama i ne govorimo.
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge