Prije nekoliko dana priznato mi je profesionalno oboljenje, no tko će "natjerati" mog poslodavca da mi ponudi lakše radno mjesto na koje po zakonu imam pravo, a za koje znam da postoji u mojoj firmi? Tko utvrđuje moju preostalu radnu sposobnost i eventualnu mogućnost nastanka invalidnosti ako nastavim raditi posao koji me je doveo do profesionalnog oboljenja?


Pravilnikom o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti propisan je postupak utvrđenja profesionalne bolesti, kao i način na koji ostvarujete svoja prava za vrijeme eventualne privremene nesposobnosti za rad izazvane predmetnom bolešću. Specijalist medicine rada po prestanku privremene nesposobnosti za rad utvrđuje sposobnost za rad, pa, ako utvrdi da ste unatoč nastupu profesionalne bolesti sposobni vratiti se na rad, isto ćete i morati učiniti. Zakon o mirovinskom osiguranju u članku 38. daje definiciju profesionalne bolesti, a Uredba o medicinskom vještačenju u mirovinskom osiguranju uređuje postupak u kojem se utvrđuje eventualna opasnost od nastanka invalidnosti odnosno preostala sposobnost za rad, kao i nastup potpune nesposobnosti za rad ili invalidnosti. Vaš liječnik primarne zdravstvene zaštite pokreće ovaj postupak Izvješćem s nalazom i mišljenjem liječnika kojim Vas upućuje na ocjenu radne sposobnosti koja se putem vještaka provodi pri nadležnim službama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Postupak se može pokrenuti i na Vaš zahtjev. Po provedenom postupku vještak donosi svoj nalaz u kojem će utvrditi relevantne činjenice.

Ukoliko specijalist medicine rada po prestanku privremene nesposobnosti za rad utvrdi da ste sposobni vratiti se na posao, poslodavac je dužan vratiti Vas na poslove koje ste do tada radili ili druge odgovarajuće poslove. Ukoliko se pak utvrdi profesionalna nesposobnost za rad ili opasnost od nastanka invalidnosti, tada Vam je poslodavac dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu za one poslove za koje ste sposobni te po potrebi prilagoditi određene poslove, radno vrijeme i slično odnosno poduzeti sve što je u njegovoj moći da osigura takve poslove.

Ukoliko poslodavac takve poslove ne može osigurati ili radnik odbije takve poslove, tada, uz suglasnost radničkog vijeća,  poslodavac može otkazati ugovor o radu. Ako radničkog vijeća nema, njegovu odluku zamjenjuje odluka/suglasnost nadležne službe za zapošljavanje. U tom slučaju pripada Vam pravo na dvostruku otpremninu od one na koju bi inače imali pravo.

Svaka odluka poslodavca odnosno njegovo propuštanje da postupi u skladu s Vašim zahtjevom i u skladu sa Zakonom o radu podložni su ispitivanju najprije kod samog poslodavca putem Zahtjeva za zaštitu prava radnika, a po potrebi i pred nadležnim sudom, u rokovima koje propisuje Zakon o radu.