Otprilike polovina operiranih ispitanika nad kojima je provedena plastika prednjeg križnog ligamenta u koljenu vraća se u punu sportsku aktivnost
„Govorim svojim pacijentima kako ih ne mogu učiniti istima kao i prije ozljede. Ja naprosto nisam Bog. Ali, učinit ću sve što je u mojoj moći da im povratim funkciju u stanje najbliže onom koje je bilo“.
Riječi su ovo dr. Edwarda McDevitta, glasnogovornika Američke akademije ortopedskih kirurga, a kao komentar na najnoviju studiju o postoperativnom oporavku australskih sportaša.
U toj studiji, provedenoj na 300 operiranih ispitanika nad kojima je provedena plastika (rekonstrukcija) prednjeg križnog ligamenta u koljenu, istraživano je u kojem se postotku sportaši vraćaju u punu sportsku aktivnost (gdje je intenzitet isti kao i prije operacije). Rezultati kažu - otprilike polovina. Od one druge polovine, trećina se prestala baviti kompetitivnim sportom, a petina izvještava da ne trenira istim intenzitetom kao i prije ozljede.
Rekonstrukcija prednjeg križnog ligamenta opsežan je kirurški zahvat, iza kojeg slijedi duga i kompleksna rehabilitacija, u trajanju od najmanje šest pa sve do dvanaest mjeseci. Reakcije organizma na operativni zahvat, ali i na postupke snaženja mišića poslije operacije mogu biti različite. Konačni rezultat operacije u najvećem postotku je puni povratak funkcije i sposobnosti za trening i natjecanje, ali ne uvijek. U većini slučajeva oporavak ide jednostavno, no iznimno, on se može produžiti. Slično je i s ostalim operativnim zahvatima u ortopediji.
Zbog svega ovoga, važna je predoperativna priprema pacijenta, kako tjelesna, tako i kroz informacije o mogućnostima kirurgije, kao i saznanje o očekivanjima pacijenta i njegovim potrebama. Naime, skalpel nije čarobni štapić koji će jednim potezom sanirati određeni nedostatak. Ponašanje pacijenta poslije operacije, kao i postoperativna rehabilitacija važan su element uspjeha kirurškog zahvata, što naglašava i slavni nizozemski ortoped profesor Van Dijk.