Budući da su razdoblja nelikvidnosti relativno česta u malom poduzetništvu, onaj tko ga vodi mora znati uvjete po kojima može pomoći, a još više će uspješnog poduzetnika zanimati kako može osobno raspolagati sa novcem poduzeća.
Činjenica je, međutim, da danas još uvijek imamo bogatih poduzetnika čija poduzeća grcaju u dugovima i gubicima, ali ja sam sklona vjerovati da će se broj takvih vremenom smanjivati. Kontrolni organi stežu remenje svaki dan, a nisu svi skloni ponašati se kriminalno. Dok je utajivačko ponašanje bilo rijetko ili nikako zamjećivano i kažnjavano, više je bilo onih koji su mu bili skloni.
Sve je više poduzetnika koji prihvaćaju činjenicu da će svoj kolač dijeliti sa sustavom skoro u jednakim dijelovima.
Osnivač poduzeća, njegov direktor, zaposlenik ili bilo koja druga osoba može tom poduzeću dati pozajmicu (kredit, zajam) iz bilo kojeg razloga. O tom poslu treba sastaviti ugovor u kojem će se prije svega definirati rok vraćanja i visina kamate. Međutim, takav je ugovor moguće sklopiti i bez ugovaranja kamate.
Ako se kamata ugovori, poduzeću će ona predstavljati trošak, a fizičkoj osobi dohodak.
Prema najavama novih poreznih propisa i kamate će biti oporezivane fizičkim osobama, a o tome ćemo pisati drugom zgodom.
Obrtnik koji primi pozajmicu je zapravo u istoj poziciji. Njemu će poteškoću predstavljati činjenica da porezna uprava prije verificiranja njegove porezne prijave uspoređuje iznos primitaka koje je prijavio sa ukupnim iznosom priljeva na žiro račun. Zbog toga će o primanju pozajmica morati predočiti dokumentaciju kao dokaz da konkretni priljev nije imao karakter primitka.
Direktor poduzeća koje ima viška novčanih sredstava može u ime tog poduzeća sklopiti ugovor kojim će poduzeće pozajmiti novac drugoj fizičkoj ili pravnoj osobi.
Već sam više puta ukazivala na činjenicu da novac ili druga imovina poduzeća kojeg ste osnovali, nije vaša osobna imovina. Poduzetnicima početnicima ovo teško pada, jer za svako korištenje imovine poduzeća za osobne svrhe treba biti opravdanja, a poduzeću pripada prihod, koji će u konačnici rezultirati porezom.
Dakle, ako će poduzeće bilo kojoj fizičkoj osobi dati pozajmicu, dužno joj je na kraju svakog poreznog razdoblja obračunati kamatu. Ta će kamata poduzeću biti prihod.
Po trenutnim propisima o PDV-u, takve isporuke ne podliježu oporezivanju tim porezom, ali se ipak i taj prihod prijavljuje i putem obračuna PDV-a (mjesečno ili tromjesečno), u dijelu u kojem se zbrajaju neoporezive isporuke. Iz tog razloga vjerojatno će i vaš knjigovođa sugerirati da kamatu obračunavate i zaračunvate svaki mjesec, a upoznat će vas i sa odredbom o tome koja je najmanja kamatna stopa koju poduzetnik smije ugovoriti.
Obrtnik neće imati ovakvih problema, jer on kao fizička osoba može slobodno raspolagati sa svojim novcem.
Druga je situacija sa pozajmicom koje poduzeće daje drugoj pravnoj osobi (pazite, to nije obrt!), jer tada je moguće sastaviti ugovor sa kamatnom stopom od 0%, ali samo ako se radi o pravnim osobama koje nisu povezane - dakle, nemaju iste osobe u vlasničkoj strukturi.
Ako jesu, postoje minuciozna porezna pravila pa pitajte svog knjigovođu.
Koliko god sam se trudila ovu temu napisati razumljivim jezikom, vjerojatno će biti čitatelja koji neće razumjeti, ili će krivo interpretirati - jer ne poznaju razliku između prihoda, isporuka, primitaka i sličnih naziva, a nemaju svog knjigovođu koji ih je tome podučio. Žao mi je zbog toga, ali već znate što bih vam ja savjetovala!