Privremeni boravak u svrhu rada odobrava se kao dozvola za boravak i rad. Zahtjev se podnosi u diplomatskim uredima Republike Hrvatske u inozemstvu.


1. srpnja 2013. Republika Hrvatska je postala puno­pravna članica EU. Od tada je na drugi način riješen pos­tupak o ulasku i izlasku stra­naca u Republiku Hr­vat­sku, produljenje vize, a proširena je i kategorija stra­naca koja može podnijeti zah­tjev za odobrenje prvog privreme­nog boravka u policiji.

Državljanstvo EU imaju osobe koje su državljani bilo koje države članice EU. Put­na isprava je strana putna is­prava i putna isprava za stranca. Putna isprava za stranca smatra se putni list za stranca, posebna putna is­prava za stranca, putna isprava za osobe bez držav­ljanstva, putna isprava za azilanta i isprave koje se iz­daju na temelju međuna­rodnih ugovora.

Privremeni boravak u svr­hu rada odobrava se kao dozvola za boravak i rad. Zahtjev se podnosi u diplomatskim uredima Republike Hrvatske u inozemstvu. Ta­mo gdje ne trebaju vize to se može dobiti i u policiji pre­ma boravku.

Stranac u Republici Hr­vatskoj može raditi na te­m­elju izdane dozvole za bo­ravak i rad ili potvrde o prijavi rada. Dozvola za bora­vak i rad može se izdati na temelju godišnje kvote i iz­van godišnje kvote. Bez doz­vole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada mogu raditi stranci koji u Re­pub­lici Hrvatskoj imaju odob­ren: 1. stalni boravak; 2. azil, supsidijarnu ili privremenu zaštitu; 3. privremeni bora­vak radi spajanja obitelji s  hrvatskim državljaninom, strancem na stalnom borav­ku, azilantom te strancem kojemu je odobrena supsidijarna zaštita ili privremena zaštita; 4. privremeni bora­vak iz humanitarnih razloga; 5.autonomni boravak; 6. status redovitog učenika ili studenta kada obavljaju poslove posredstvom ovlaštenih pos­rednika bez zasnivanja rad­nog odnosa; 7. privremeni bo­ravak u svrhu znanst­venog istraživanja.

Vlada Republike Hrvat­ske za svaku godinu utvr­đuje kvotu za zapošljavanje stranaca (novo zapošljava­nje, produžavanje dozvole). Tako se utvrđuju djelatnosti i zanimanja u kojima se dopušta novo zapošljavanje te broj dozvola za svaku djelatnost i zanimanje. To Vlada RH utvrđuje na prijedlog ministarstva za rad i mišlje­nja Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore i predstavnika pos­lo­davaca i sindikata.