Prije mnogo godina moj pokojni otac darovao je osobi koja ga je čuvala do smrti kuću i imanje. Imam li ja kao sin, bez obzira na darovnicu drugoj osobi, pravo na nužni dio nekretnine. Ako imam, što trebam poduzeti?


Značajna je razlika u činjenici  je li Vaš otac kuću i imanje darovao ili je sklopio ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju s osobom koja je sada vlasnik iste.

Radi li se o ugovorima o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, nemate pravo na zaštitu nužnog dijela na način koji je predviđen u Zakonu o nasljeđivanju, jer je Vaš otac sklopio naplatan pravni posao s osobom koja ga je, u nedostatku drugih, uzdržavala i brinula o njemu do njegove smrti. Jedini način na koji je moguće osporavati takve ugovore jeste podizanjem tužbe za proglašenje ništetnosti istoga, ako je protivan ustavu RH, prisilnim propisima (zakonima) ili moralu društva. Za tu tužbu nije predviđen vremenski rok. Ugovor možete osporavati i tužbom za proglašenje ugovora pobojnim i traženjem njegovog poništaja ako držite da je Vaš otac bio ograničeno poslovno sposoban kada je isti sklopio, da je pri sklapanju ugovora bilo mana volje ili ako je to zakonom propisano, no, ovdje ste vezani rokovima od godinu dana od saznanja za razlog pobojnosti, a u svakom slučaju protekom tri godine od sklapanja ugovora prestaje pravo na proglašenje ugovora pobojnim. Po uspjehu u opisanim parnicama, imovina bi se vratila na Vašega oca, odnosno na Vas kao nasljednika.

S druge strane, ako se radi o besplatnim pravnim raspolaganjima, poput ugovora o darovanju, nužni nasljednici, a Vi to jeste, imaju pravo pobijati takva raspolaganja. U ovom slučaju radilo bi se o pravu nužnog nasljednika na vraćanje dara, no, moram naglasiti da i to pravo zastarijeva u roku od tri godine od dana smrti ostavitelja, proglašenja ostavitelja umrlim, odnosno od dana pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju iza istoga.