Ako djelatnik mora koristiti dva radna tjedna za godišnji odmor, a taj tjedan ima praznik, mora li uzeti od slijedećeg tjedna jedan dan ili ne, pa da bi zakonska obaveza od najmanje dva tjedna u komadu godišnjeg odmora bila ispunjena?


Odredbe Zakona o radu propisuju najkraće trajanje godišnjega odmora od četiri tjedna, a jednako tako, propisano je i da se blagdani i neradni dani ne računaju u trajanje godišnjega odmora. Za radnika koji godišnji odmor koristi u dijelovima, propisano je da u onoj kalendarskoj godini u kojoj je ostvario pravo na godišnji odmor mora iskoristiti dva tjedna godišnjega odmora u neprekidnom trajanju, ako je ostvario pravo na godišnji odmor dulji od dva tjedna.

Kod računanja koliko dana godišnjega odmora radnik zapravo ima, s obzirom na zakonsku formulaciju o minimalna četiri tjedna godišnjega odmora, potrebno je uzeti u obzir organizaciju rada kod poslodavca. Tako onaj radnik koji ima 5 radnih dana u tjednu ima minimalno pravo na godišnji odmor od 20 dana, a onaj koji radi šest dana u tjednu ima 24 dana godišnjega odmora. U različitim djelatnostima kolektivni ugovori ili pravilnici o radu propisuju dodatne dane godišnjega odmora ovisno o radnom mjestu ili godinama rada.

U konkretnom slučaju, sve navedeno znači da radnik koji, primjerice, ima 20 dana godišnjeg odmora, a koristi godišnji odmor od 04. kolovoza do 17. kolovoza 2014. godine neće morati ostati na godišnjem i 18. odnosno 19. kolovoza 2014. godine, jer su tijekom njegova dva tjedna odmora dva državna blagdana, 05. i 15. kolovoz. Međutim, taj radnik je u opisana dva tjedna iskoristio 8, a ne 10 od svojih 20 dana godišnjega domora, pa mu za daljnje korištenje na raspolaganju ostaje još 12 dana godišnjega odmora.