Svake godine baca se 400 milijuna stare, istrošene elektroničke opreme. Do 2010. ta brojka narast će na 3 milijarde komada. Većina te elektroničke opreme završava na odlagalištima otpada, negdje u prirodi ili se izvozi u zemlje u razvoju u Aziji i Africi. Takvo odlaganje elektroničkog otpada izuzetno je opasno.

Naime, elektronički otpad sadrži mnoge štetne tvari koje kada se ispuste u okoliš mogu zagaditi vodu, zrak i tlo. Olovo, živa, kadmij i slične tvari koje se nalaze u takvoj opremi su otporni, bioakumulativni otrovi koju uzrokuju poremećaje djeteta u trudnoći te oštećuju srčani, dišni i živčani sustav kod čovjeka. Samo jedno računalo ili televizor sadrži 4 do 8% olova. Staklo monitora sadrži 20% olova. Dovoljna je 1/70 čajne žličice žive da se zagadi 80.000 kvadratnih metara jezera i da riba iz takvog jezera postane nejestiva.

Svi ovi podaci ukazuju na jedan veliki globalni problem koji će postajati sve veći u godinama koje dolaze. To je problem upravljanja elektroničkim otpadom - vrlo opasnim otpadom koji čini sve veći i veći postotak komunalnog otpada. Spoznaja tog problema potakla je jednog Amerikanca, Jamesa Kaoa, da provede tri godine svog života putujući po svijetu kako bi se upoznao s ovim problemom, ali i rješenjima koja se nude za njega u različitim zemljama. Rezultat toga putovanja je tvrtka GreenCitizen, smještena u Palo Altu u Californiji, koja se bavi recikliranjem elektronike.

Tako su tamošnji stanovnici dobili mjesto gdje mogu odnijeti svoju staru elektroničku opremu koja im se gomila u kućama i s kojom ne znaju što bi. Tvrtkama, školama, udrugama i sl. GreenCitizen nudi i uslugu odvoza opreme. GreenCitizen je tvrtka koja u svojem poslovanju prije svega želi biti odgovorna, pristupačna i djelovati poticajno na građane po pitanju recikliranja elektronike.

Garantiraju odgovorno zbrinjavanje svakog komada opreme koji zaprime do zadnjeg njegovog djelića (primaju sve od televizija, računala, printera do baterija, mikrovalnih pećnica, mobitela, starih CD-a i DVD-a). Dijelovi koji se mogu ponovno iskoristiti poput plastike, aluminija i teških metala se odvajaju i recikliraju, a toksične tvari se adekvatno zbrinjavaju. Cijene ove usluge su vrlo povoljne, a za opremu kupljenu u Californiji ne plaća se naknada jer država pokriva troškove zbrinjavanja.

GreenCitizen nastoji potaknuti recikliranje elektronike na brojne načine, primjerice kuponima za popuste u lokalnim trgovinama koji se dobivaju za recikliranje kod njih. Ova izvrsna ideja zasigurno će u ovom ili nekom sličnom obliku zaživjeti i izvan Californije jer će odgovorno zbrinjavanje elektroničkog otpada bez sumnje morati biti važna komponenta ekološke politike država cijelog svijeta kako bi se spriječila (još jedna) ekološka katastrofa.

Više o ovoj temi na: www. greencitizen.com