Supruga je radila tri godine u firmi i dobila prekid u lipnju. U kolovozu  se vratila na posao. Sada je trudna, a ugovor ima do početka ožujka. Što je najbolje napraviti kako bi ostvarila najpovoljniju naknadu za vrijeme trudnoće, a i kasnije na porodiljnom?


Istekom vremena na koje je zaključen, ugovor o radu prestaje, bez obzira na činjenicu da je Vaša supruga trudna. Dakle, od ožujka 2013. godine Vaša supruga je nezaposlena osoba, a sukladno tom statusu ostvaruje pravo na novčanu pomoć i naknade.

Potrebno je razlikovati rodiljni i roditeljski dopust. Obvezni rodiljni dopust otvara se najranije 45, a najkasnije 28 dana prije očekivanog poroda i traje najmanje do 70. dana od rođenja djeteta, a maksimalno do 6 mjeseci života djeteta. Nakon toga roditelj ima pravo na roditeljski dopust od još 180 dana, odnosno gotovo do 1. godine života djeteta.

Majka koja je ostvarila pravo na rodiljni dopust ima pravo na naknadu u visini pune plaće za vrijeme trajanja rodiljnog dopusta, naravno, umanjeno za iznos koji poslodavac isplaćuje za prijevoz, topli obrok i sl. Ovo se odnosi na osobe koje su zaposlene za vrijeme trajanja rodiljnog dopusta, odnosno njihova prava i obveze iz radnog odnosa miruju za vrijeme dopusta.

Nezaposlene majke također imaju pravo na rodiljnu naknadu, no u visini 50% proračunske osnovice, i to od dana rođenja djeteta do djetetove navršene prve godine. Ovdje postoji iznimka. Ako ugovor o radu prestane tijekom korištenja rodiljnog dopusta (razdoblje od 45, odnosno 28 dana prije porođaja pa do navršenih 6 mjeseci djetetova života), majka će se do isteka rodiljnog dopusta tretirati kao zaposlena i ostvarivati punu naknadu u visini 6 prosječnih mjesečnih plaća koje su joj isplaćene prije početka korištenja rodiljnog dopusta.

Ako roditelju istekne ugovor o radu tijekom korištenja roditeljskog dopusta (drugih 6 mjeseci života djeteta), roditelj će se nakon isteka ugovora o radu tretirati kao nezaposlena osoba te će ostvarivati naknadu u iznosu od 50% proračunske osnovice na mjesec.

Postoje i mogućnosti za jednokratnu pomoć za opremu novorođenčeta, dodatni dopusti za blizance, različite pogodnosti postoje i kod većeg broja djece, a s obzirom na općenitost Vašeg pitanja, nemoguće bi mi bilo ovdje pokriti sve mogućnosti, a izostavljanje nekih može Vas uputiti u krivom smjeru. Konkretni propisi koji se na ovo područje primjenjuju su Zakon o radu i Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama u kojem su detaljno razrađene različite mogućnosti, ovisno o uvjetima koje Vaša supruga ostvaruje.