Bez obzira na nedavne propise o oprostima kamata, kašnjenja ne bih preporučila. Generalni je stav poreznih organa bitno promijenjen i od poduzetnika se zahtijeva porezna disciplina


Česta je zabluda da obrtnici primaju uplatnice od porezne uprave ili druge institucije s kojima odlaze platiti svoje obaveze, kao što to čine s računima za struju ili druge režije. Naime, u trenutku primanja takve uplatnice, već su zapravo dužni kamate.

Zbog organizacijskih razloga, čak i rješenja o iznosima obveznih doprinosa obrtnicima dolaze nakon datuma dospijeća obveza plaćanja. Stoga, ne preostaje vam drugo nego informirati se o svojim obvezama ili rokovima njihovog plaćanja, ili angažirati knjigovođu.

Obrtnik svoje obveze za mjesečne doprinose plaća do 15. u mjesecu za prethodni mjesec (otprilike 1.750 kn). Članarinu Hrvatskoj obrtničkoj komori plaća do kraja mjeseca, a doprinos HOK-u kvartalno. Napominjem da se za davanja HOK-u uplatnice dobivaju i na njima pišu rokovi plaćanja.

Kao stalnu mjesečnu obvezu, do kraja mjeseca za prethodni mjesec, poduzeće plaća samo članarinu HGK-u (Hrvatskoj gospodarskoj komori) u iznosu od 50,00 kn. Ostale obveze ovise o poslovanju i o broju zaposlenika.

Na ovom mjestu prestaje razlika obrta i poduzeća, a sve što slijedi isto je za sve oblike poduzetništva.

Plaće zaposlenicima isplaćuju se sukladno ugovorima o radu i ostalim propisima do 15. u mjesecu. Pripadajući porezi i doprinos plaćaju se najkasnije do kraja mjeseca za prethodni mjesec.

Obveze za poreze i doprinose uz honorare plaćaju se istovremeno s isplatama honorara.

Akontacije poreza na dohodak ili na dobitak plaćaju se do kraja mjeseca.

Obrtnici primaju rješenje s naznačenim rokom plaćanja za utvrđenu obvezu poreza na dohodak, dok se utvrđeni porez na dobitak plaća istovremeno s predajom prijave poreza (najkasnije do kraja travnja), kao što smo pisali u članku o porezu na rezultat poslovanja.

Akontacije raznih članarina ili renti plaćaju se do kraja mjeseca, a utvrđene obaveze do kraja mjeseca predaje obračuna (veljača za obrte, travanj za poduzeća).

Ako kasnite s uplatom, od dana dospijeća do dana plaćanja porezna uprava će vam obračunavati zateznu kamatu u visini od 12% godišnje, primjenom dekurzivnog jednostavnog kamatnog računa na dospjelu glavnicu bez pripisa zatezne kamate glavnici istekom obračunskog razdoblja. Kada se vaše obveze nagomilaju, dobit ćete opomenu na kojoj će biti naveden vaš cijeli dug, obračunata kamata i rok za plaćanje po opomeni. Ako i taj rok ignorirate, vaše će dugovanje biti ovršeno: prvenstveno iz vaših novčanih sredstava, a nakon toga i drugim metodama. Kod plaćanja, prvo se zatvara iznos kamata, pa tek onda glavnice.

Bez obzira na nedavne propise o oprostima kamata, kašnjenja ne bih nikako preporučila, jer je generalni stav poreznih organa bitno promijenjen i od poduzetnika se zahtijeva porezna disciplina te je u tu svrhu porezna uprava počela primjenjivati metode i kazne koje je i prije imala na raspolaganju. Uvijek imajte na umu odgovornost koju osobno kao obrtnik ili direktor imate za poslovanje i zaduživanje svog poslovnog subjekta. Uostalom, ima li smisla raditi ako ne zaradite dovoljno za obaveze i svoj dobitak?

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.