Zašto bi se netko uopće odlučio na sezonsko poslovanje? Prvenstveno iz razloga što za razdoblje koje vam nije sezona ne morate plaćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje


U ovim smo krajevima naučeni pod pojmom ‘sezo­na’ smatrati ljetne mjesece, kada su razvijeni poslovi vezani uz turizam. Među­tim, postoji niz djelatnosti kojima je poslovanje u nekim drugim razdobljima najveće, a postoje i zemljo­pisne širine u kojima je i tu­rizam izraženiji u neko dru­go doba godine nego nama na Primorju. Stoga, niti je­dan propis ne određuje vremenski period godine koji predstavlja sezonu, već je zakonodavac samo popisao djelatnosti za koje uopće do­pušta da se obavljaju se­zonski.

Učinjeno je to kroz Pra­vilnik o djelatnostima koje se mogu obavljati kao sezonski obrti (Narodne novine br. 60/10. i 17/12.). Stoga, imate li želju obavljati obrt samo sezonski, trebate vidjeti je li vaša djelatnost na tom popisu.

Činjenica sezonskog oba­vljanja obrta upisuje se u ob­rtni registar, pa ste ju zato dužni navesti u svojem zah­tjevu za otvaranje obrta, te će razdoblje u kojem je vaša sezona biti navedeno u rje­šenju. Sezonsko poslovanje može trajati najdulje šest mjeseci unutar jedne kalendarske godine (neprekidno ili s prekidima).

Zašto bi se netko uopće odlučio na sezonsko poslovanje?

Prvenstveno iz razloga što za razdoblje koje vam nije sezona ne morate pla­ćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ipak, da biste to ostvarili, ne zaboravite najdulje 7 dana nakon kraja sezone podnijeti potrebne dokumente i ob­rasce na HZMO i HZZO. Naravno, kad sezona opet počne, u istom roku potrebno se ponovo javiti istim institucijama.

Za razdoblje koja vam nije sezona, bit ćete obvezno zdravstveno osigurani ispu­nite li propisane uvjete, od kojih mi se čini najvažnijim podsjetiti na rok javljanja Hrvatskom zavodu za za­po­šljavanje u roku od 30 dana od prestanka sezonskog po­s­lovanja, a nakon toga i Hr­vatskom zavodu za zdrav­stveno osiguranje.

Oni koji žele ostvariti radni staž potreban za ostvarivanje prava na mirovinu u razdoblju izvan sezone m­ogu Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje podnijeti zahtjev za produženo osiguranje, te će plaćanjem 500-njak kuna mjesečno ost­variti i u tom razdoblju staž osiguranja koji će se pribrajati radnom stažu i priznavati za mirovinu.

U ostalim elementima, ne vidim neku razliku između poslovanja cjelogodišnjeg i sezonskog obrta. Porezna pravila su ista, tako da ćete porez na dohodak i porez na dodanu vrijednost plaćati po kriterijima koje smo ranije u ovoj rubrici opisivali.
Odredba novog Zakona o PDV-u po kojem se ispo­ru­ke ne svode na godišnji nivo, ide na ruku i sezonskim ob­rtima, jer će oni koji u svojoj sezoni isporuče manje od 230.000 kn i u narednoj go­dini moći zadržati pogodnost da ne budu u sustavu PDV-a. Ako u sustav baš žele uči, moći će to učiniti na vlastiti zahtjev, ali će  tada u sustavu biti barem 5 godina. Naravno, u tom sustavu će biti cijelu godinu i za sve svoje isporuke - o čemu trebaju voditi računa one fi­zičke osobe koje uz sezonski obrt imaju i neke primitke iz ugovora o djelu i neke  druge dohotke, primjerice od za­kupnina.

O tome kako knjižiti pri­mitke i izdatke obrta znat će sve vaš knjigovođa, a o tome će ovisiti visina poreza na dohodak koju ćete biti dužni platiti nakon podnošenja go­dišnje prijave. Nakon podnošenja prve porezne prijave, ovisno o visini dohotka, porezna uprava odredit će vam rješenjem i akontacije tog poreza koje ćete plaćati tijekom godine, i to svaki mjesec. Prema tome, uraču­najte si to prilikom plani­ranja novčanih tijekova u razdoblju izvan sezone, jer se porezni dug više ne to­lerira, o čemu čitamo u sva­kodnevnim vijestima.
Ako nešto ne razumijete, savjetujte se sa stručnja­ci­ma, jer nepoznavanje propi­sa inspektori vam neće priznati kao izgovor.