U kući u kojoj živim u prizemlju, a sestra na katu, voda nam dolazi na zajednički račun. Sestra više ne želi plaćati svoj dio, pa cijelu vodu plaćam ja. Kuća glasi na majku koja živi sa mnom i ne plaća nikakve režije te koja se priklonila sestri. Kako bismo se mogli odvojiti i plaćati vodu samo za prizemlje? Može li nas majka može istjerati iz kuće bez obzira što živimo i plaćamo sve režije u toj kući više od 25 godina?
Vaša situacija je više problem obiteljske nego pravne prirode i najuputnije bi bilo da ga u tim okvirima i riješite, ukoliko je to moguće.
Naveli ste da je Vaša majka vlasnik cijele kuće, bez obzira na činjenicu da je u samoj kući očito više stanova koji predstavljaju zasebne uporabne cjeline i koje koristite Vi i Vaša sestra, a i brojilo za potrošnju vode je očito zajedničko. Kako je Vaša majka vlasnik cijele kuće, pretpostavljam da računi koji stižu za pružene usluge isporuke vode glase isključivo na njezino ime.
Vi naravno imate mogućnost da u kuću ugradite više brojila za potrošnju vode, a koja će Vam omogućiti da točno utvrdite koje kućanstvo odnosno koji kat troši koliko vode u jednom mjesečnom razdoblju. Međutim, kako je Vaša majka vlasnik cijelog objekta, a radi se obiteljskoj kući, pružatelj usluge teretit će nju za ukupnu potrošnju vode, u cijeloj kući, za taj i svaki sljedeći mjesec, pa ćete svi zajedno snositi posljedice neplaćanja dijela računa koji bi otpadao na kat/stan Vaše sestre, a koje u konačnici mogu dovesti i prestanka isporuke vode. S obzirom na činjenicu da se radi o jednoj kući, a po svemu sudeći neetažiranom objektu, mišljenja sam da nemate uvjeta za to da s pružateljem usluge isporuke vode zaključujete zasebne ugovore i plaćate dužne režije samo po potrošnji po katovima. Čak i da situacija nije takva, odnosno da je kuća etažirana, ako je Vaša majka vlasnik svih etaža, opet će nju pružatelj usluge teretiti za cjelokupnu mjesečnu potrošnju vode, samo što bi u tom slučaju dolazili različiti računi za svaki pojedini kat/etažu.
Dakle, dok god je Vaša majka vlasnik cijele kuće i dok god je kuća neetažirana, morat ćete naći načina da sporazumno utvrdite i podmirite račun za vodu, jer predmetni objekt pružatelju usluge predstavlja jednog korisnika, bez obzira na broj stanova koje ste Vi u kući uredili.
Glede drugog dijela pitanja, Vaša majka kao vlasnik nekretnine polaže najveća i zakonski gledano najjača prava na istu, te bi u sudskim postupcima u konačnici s uspjehom mogla ishoditi i Vaše i sestrino iseljenje iz kuće koja je u njezinu isključivom vlasništvu, ako ne biste napustili njezino vlasništvo na njezino traženje. Poboljšanja koja ste na kući učinili imali biste pravo ukloniti ukoliko bi se to moglo učiniti bez štete za sam objekt te ukoliko možete dokazati da ste ih Vi učinili i o svom trošku, a sva ostala poboljšanja ostaju na samom objektu, s tim da biste imali pravo potraživati naknadu za učinjene radove/poboljšice. Režije koje ste do sada plaćali spadaju u redovito održavanje kuće u stanju da ista bude pogodna za život i s tog osnova ne biste imali niti stekli bilo kakva prava. U konačnici, i podstanari u većini slučajeva plaćaju režije stana u kojem žive, a koji je u vlasništvu najmodavca, međutim, ne stječu prava na istu nekretninu na temelju toga.
Moj savjet je da mirno pokušate razriješiti cijelu situaciju, bez uplitanja suda, jer će to biti najekonomičniji način, a s majkom i sestrom pokušajte dogovoriti i provesti podjelu kuće/etažiranje, pa ćete moći sklapati zasebne ugovore s pružateljima raznih usluga i sami odgovarati samo za svoje troškove.