07.10.2014.
Stižu li pisma iz porezne uprave?

Ovih dana neki naši klijenti primaju pisma iz porezne uprave, od kojih se većina odnose na prijenose poreznih obveza, ili drugim riječima: reverse charge. Već sam u ovoj rubrici pisala o toj temi i objasnila kako je ovakva odredba po kojoj primatelj obračunava porez na dodanu vrijednost stigla u našu upotrebu sa ulaskom u Europsku uniju i novim setom poreznih propisa.
Primjena ovih propisa nije dobrovoljna i poslovni subjekti se ne mogu dogovarati tko će obračunati i platiti PDV, već je u slučaju nastanka poslovnog događaja kakav je opisan u zakonu, jedan dužan prenijeti poreznu obvezu drugome. U tuzemstvu ovo se primjenjuje kod graditeljskih usluga, između partnera koji su oba u sustavu PDV-a. Isporučitelj takvih usluga dužan je na računu navesti samo obračun usluga koje je obavio, opisati ih, te ukoliko su one nabrojane u dodatku Pravilnika o PDV-u, primatelj računa će morati obračunati na njih PDV. Hoće li taj PDV biti istovremeno i pretporez, na vašem je knjigovođi da provjeri. Naravno, zbroj takvih isporuka u knjigovodstvu jednog poduzetnika, a nabavljenih usluga u knjigovodstvu drugog poduzetnika bit će vidljiv na PDV obrascu koji oba podnose za određeno razdoblje.
Ono što je novost ovih dana je činjenica da je propis promijenjen i poreznim upravama ćete morati slati izvješće sa zbrojenim isporukama ili primljenim uslugama razvrstanim po poreznim brojevima, tj. OIB-ima. A do kraja listopada ćete morati izvijestiti o svim tuzemnim prijenosima porezne obveze u 2013. godini. Da, dobro ste pročitali, retrogradno. Pismene obavijesti o toj obavezi ovih dana vam šalju poreznici, ako su iz prethodnih izvještaja vidjeli da se imali PPO. Tako se sada uvode evidencije i izvješća slična onima koja se podnose za VIES bazu - bazu europskih poduzetnika u sustavu PDV-a.Kod inozemnih prijenosa porezne obveze zanimljivo je da znate da u nizu situacija morate sami obračunati PDV, čak i ako niste u sustavu PDV-a. Naime, kad primate uslugu od poduzetnika (i to sukladno definiciji europskih propisa o PDV-u), vi ste dužni prije nabave usluge upisati se u taj sustav, a isporučitelj je obavezan prenijeti poreznu obvezu na vas. Kad primite takav račun, trebate na njega obračunati PDV, te podnijeti izvješća poreznoj upravi putem sustava E-porezna. Ovakva je situacija česta kod privatnih iznajmljivača, i o njoj se dosta pisalo i u ovoj rubrici. Sva europska izvješća podnose se mjesečno, pa se neće smatrati da ste dužnost ispunili ako čekate kraj sezone ili istek godine.
Poduzetnik iz EU od kojeg ste primili uslugu, vjerojatno je svoju obvezu izvještavanja ispunio, pa je tako podatak o vašem poreznom broju već u europskim evidencijama. Porezne uprave razmjenjuju podatke, i tamo gdje nađu neusklađenost šalju pisma tražeći očitovanja i dokaze. Očito se radi o ustaljenoj proceduri, jer je i u našim ispostavama ovih dana živahno. Traženjima se ne kontrolirate samo vi, nego i vaši partneri iz EU, ili oni koji su vas možda naveli kao partnere. Namjerno ili slučajno.Kako je sada prošlo više od godinu dana primjene novih propisa, zapažam da nije sve tako kaotično, kako smo se u ovoj državi možda nadali. Europski kolege mali poduzetnici izgleda ne shvaćaju knjiženja računa tako proizvoljno kao naši. Oglašavate li se na Facebooku ili Googlu, a račune ne knjižite? Ovih dana možda stiže neugodno iznenađenje! Kupili ste neku robu u EU, naveli svoj broj i zatražili povrat PDV-a od prodavatelja, a u Hrvatskoj ga niste platili? Čekajte pismo. Što da vam kažem!? Pa u Europi smo!
Sretno!
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge
Izdvojeni članci
Poduzetnik
Zapošljavanje radnika u Hrvatskoj - sve što trebate znati o ugovoru, prijavi i drugim koracima!
Što točno znači zaposliti radnika, koji su zakonski koraci koje poslodavac mora slijediti i kako izbjeći najčešće greške? U ovom vodiču saznajte sve o ugovoru o radu, prijavi zaposlenika i primjeni kolektivnih ugovora
Poslovno savjetovanje
Što nam donosi umjetna inteligencija (AI)?
Što nam donosi AI i kakve promjene možemo očekivati u budućnosti?
Poduzetnik
Kako najbrže otvoriti obrt u Hrvatskoj?
Donosimo sve što trebate znati za uspješno otvaranje obrta, prema važećim hrvatskim zakonima i propisima