Dobitak možete zadržati i bez dokapitalizacije, u kojem slučaju je on u vašoj bilanci sve dok skupština društva ne odluči s njim učiniti nešto drugo. Skupština društva? Što je to, pitate se?


Dobitak možete zadržati i bez dokapitalizacije, u kojem slučaju je on u vašoj bilanci sve dok skupština društva ne odluči s njim učiniti nešto drugo. Skupština društva? Što je to, pitate se?

Kraj ožujka je obično vrijeme kada vam vaš knjigo­vođa priopćava vijesti o ko­na­čnom obračunu vašeg pos­lovanja. U našem servisu klijentima se aproksimativni obračuni rade kad god im oni trebaju, a nastojim ih po­dučiti i kako da to jednostavno prate tijekom cijele godine.
 
Ipak, vlasnicima poduze­ća ovaj smo mjesec izradili račun dobiti i gubitka i bi­lancu, te obračun poreza na dobit. Kraj ožujka je rok njihove predaje na Finu, za sta­tističke potrebe. Moguće ih je odmah predati i u svrhu javnog objavljivanja, koja je obavezna, ali je njezin kraj­nji rok kraj lipnja.

Ukoliko pratite ovu rub­riku, već ste po ovim ter­minima zaključili da se ovaj tekst odnosi na obveznike poreza na dobitak, jer obrtnici u pravilu plaćaju porez na dohodak.

Pretpostavljam da vas je vaš knjigovođa obavijestio da ste si poreznu obvezu mogli djelomično ili potpuno umanjiti reinvestiranjem dobiti, tj. uvećanjem temeljnog kapitala poduzeća za ostvarenu dobit.

Ipak, ova priča ima smisla tek za velike dobitke, jer je cijena postupka i njegove pripreme između 25.000 i 30.000 kn. Također, potrebna su revizijska izvješća i postupak pri Trgovačkom sudu.

Oni koji se na sve to odluče, ipak neće biti oslo­bođeni plaćanja mjesečnih akontacija poreza na dobit, jer se one izračunavaju kao da nije bilo reinvestiranja.  Zaduženja za akontacije prati porezna uprava, ob­računava kamate na zakaš­njela plaćanja i pokreće ovr­he.

Brojni poduzetnici su se sa stupanjem na snagu pro­pisa o porezu na dohodak od isplaćene dobiti odlučili za isplate pozajmica tijekom godine. Ako se takvi odluče ovih dana prebijati pozaj­mice i dobitak, neka se pri­preme da će na isti dan trebati platiti u proračun 12% tog poreza, i o svemu isti dan obavijestiti poreznike putem JOPPD obrasca.

Istina je da je 12.000 kn isplaćene dobiti oslobođeno plaćanja ovog poreza, ali to tek putem podnošenja po­rezne prijave (po isteku go­dine) - dakle, traženjem po­vrata onoga što ste prvo u proračun uplatili.

Naravno, sve rečeno u prethodnom odlomku od­no­si se i na stvarne isplate dobiti, u novcu.

Ako ste u nekim od pret­hodnih godina poslovali sa gubitkom, koji je na zadnji dan godine još u bilanci va­šeg poduzeća, dužni ste pr­vo njega podmiriti, pa tek možete isplaćivati ostatak.

Dobitak možete zadržati i bez dokapitalizacije, u ko­jem slučaju je on u vašoj bilanci sve dok skupština društva ne odluči s njim učiniti nešto drugo.

Skupština društva? Što je to, pitate se?

To ste vi, mali poduzet­niče koji ste otvorili, primjerice, jednostavni d.o.o. sa 10 kn kapitala i uz 705 kn troška.

I onda recite da se ne može preko noći postati net­ko i nešto!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge