Pored ugovora o radu u pravnim odnosima postoje i drugi ugovori/pravni poslovi koji u svom sadržaju imaju za predmet rad. Najčešće se govori o ugovoru o djelu, pa o ugovoru o autorskom djelu; ugovoru o nalogu, studentskom ugovoru i drugima.
Najčešće poslodavci zaključuju ugovor o djelu, koji put i kao „zamjenu“ za ugovor o radu. Ugovor o dijelu regulira Zakon o obveznim odnosima.
Ugovor o dijelu je građansko pravni ugovor (pravni posao) i za njegovo sklapanje, izvršenje, raskidanje i drugo važe odredbe Zakona o obveznim odnosima.
Subjekti toga ugovora su naručitelj (investitor), davatelj posla i izvršitelj posla. Naručitelj može biti i pravna i fizička osoba. U zakonodavstvu se pod ugovorom o djelu najčešće regulira ugovor o građenju ili ugovor o projektiranju. Tu “investitor” može biti svaka poslovno sposobna fizička i/ili pravna osoba koja s izvođačem sklapa ugovor o građenju, koji po Zakonu mora biti napisan i potpisan (što se u pravnoj teoriji naziva formalnim ugovorima). Sadržaj toga ugovora je propisan u minimumu a strane ugovora to detaljnije prema konkretnoj situaciji međusobno uređuju. Govori se da taj sadržaj čine subjekti, predmet posla, cijena, rokovi, materijal, nadzor i dr. Imajući u vidu da sporovi po ugovoru o građenju spadaju u vrlo česte sporove, to je zahtjev da se u sadržaju utanače pitanja objekta i cijene, ali isto tako i početak gradnje, završetak gradnje, primopredaja i dr.
Kada poslodavac sklapa ugovor o djelu s izvođačem onda treba konkretizirati posao koji se mora obaviti, kao npr. izrada stvari, obavljanje usluge točno određeno i u pravilu kraće vrijeme. U pravilu, poslodavac osigurava mjesto rada, materijale i energiju, iako je moguće da npr. sve to osigura izvođač rada (izrada, popravak neke stvari, izvršenje kakvog fizičkog ili nekog rada i sl.).
U praksi npr. poslodavci vrše određene preinake pa i rekonstrukcije poslovnog prostora. Nakon obavljenog rada taj prostor treba očistiti, unijeti odgovarajući namještaj i sl. Stoga se angažiraju manji ili veći dio fizičkih osoba koje će po uputi poslodavca u ugovorenom vremenu taj posao obaviti za određenu cijenu koja se unaprijed određuje. To je naknada a ne plaća za rad.
Ima ugovora o djelu gdje materijal daje poslodavac odnosno gdje taj materijal osigurava izvođač posla (djela).
Jedna od karakteristika je i subvencija u poslu što je karakteristika radnog odnosa, koja kod ugovora o djelu izostaje iako posredno to vrši u količini i kvalitetu djela. Druga karakteristika je radno vrijeme ili još bolje vrijeme rada. Negdje se to ne ugovara jer je bitan kraj, završetak rada (rezultat određenog dana).
Plaćanje je u pravilu na kraju posla, a kod ugovora o radu određenog dana (jedanput mjesečno).
Kod ugovora o radu radnik ne radi samostalno, a kod ugovora o djelu naglašena je samostalnost, bez obzira na različite oblike nadzora odnosno kontrole. Izvođač radi za svoj račun i svoj rizik. Ugovor o djelu ne može “prerasti” u ugovor o radu odnosno radni odnos.
17.04.2017.
Što je ugovor o djelu?
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura