Koja je procedura kada sud izgubi oporuku koja je kod njega bila pohranjena? Ima li nasljednik iz te oporuke pravo na odštetu?


Povjeravanjem oporuke na čuvanje sudu ili kojem drugom javnom tijelu (npr. javnom bilježniku), ostavitelj, kao osoba koja putem oporuke raspolaže svojom imovinom za slučaj smrti i to javno tijelo stupaju u ugovorni odnos naplatne ostave, jer se kod polaganja oporuke plaća sudska pristojba. Od ostavoprimca (suda) se u tom slučaju pri čuvanju oporuke zahtijeva pozornost dobrog gospodarstvenika te on odgovara za prouzročenu štetu ostavitelju, koja je nastala povredom njegovih obveza iz ugovora o ostavi, a sve sukladno pravilima o naknadi štete propisanih Zakonom o obveznim odnosima. Tužba bi, u ovom slučaju, išla protiv Republike Hrvatske.

Zakon o nasljeđivanju predviđa pak mogućnost rekonstrukcije oporuke koja je izgubljena, uništena ili sl. Nadležni općinski sud će na zahtjev zainteresirane osobe pristupiti rekonstrukciji oporuke, a na toj osobi leži teret dokazivanja da je oporuka sastavljena, u kojem obliku i s kojim sadržajem, te je potrebno dokazati onaj dio sadržaja oporuke koji bi se odnosio na tu osobu. Ukoliko bi između svih nasljednika sam sadržaj oporuke bio nesporan, sud bi ju rekonstruirao, proglasio, kako je to uobičajeno u ostavinskom postupku i rasporedio imovinu iza ostavitelja. Ukoliko postoji spor među zainteresiranima o nekoj od pravno relevantnih činjenica, oporuka se rekonstruira putem parnice, a sud po okončanju postupka donosi presudu kojom rekonstruira oporuku.