Ne smijete propustiti sa svojim poduzećem sklopiti ugovor o radu, jer vi i ono ste dvije osobe u pravnom smislu. Za poduzeće će ugovor potpisati njegov direktor, pa je česta situacija da u ime obje ugovorne strane ugovor potpisuje ista osoba.


U ovoj smo rubrici već pisali i o načinima zapošljavanja i kada je ono uopće potrebno.

Da podsjetim, obrtnici će biti zaposleni već samim činom početka poslovanja svog obrta, a u doba tzv. predregistracije tj. otvaranja bez početka rada (koju moguć­nost samo neki koriste) nisu zaposleni. Posljedično, čim zatvore obrt obrtnici neće biti zaposleni, a u doba mi­rovanja radni staž im teče. Ovo zadnje je često krivo protumačeno, i stoga mo­rate paziti da se dobro raspitate o razlikama između mi­rovanja i primjerice, sezonskog obrta.

S druge strane, osnivač poduzeća nije zaposlen ni­kakvim automatizmom, niti je nužno da bude. Direktor poduzeća bi pod nekim uv­jetima morao biti u tom po­duzeću zaposlen. Koji su to uvjeti i kako im se eventualno može doskočiti - informacije su koje ovise o kon­kretnom slučaju i prelaze okvir ove rubrike.

Obrtnik ne može utjecati na visinu troška svog rada, jer će mu visinu doprinosa odrediti porezna uprava rješenjem. Nakon što plati 1.800 kn u proračun za svoje doprinose, obrtnik osobno može raditi i dulje od uo­bičajenog dnevnog radnog vremena, i ne treba si is­pla­ćivati nikakvu plaću.

Poduzeće, s druge strane, mora sa svakim zapo­sle­nikom sklopiti ugovor o radu u kojem se ugovaraju svi parametri radnog od­nosa, među kojima su i radno vrijeme i visina plaće. Drugim riječima, ne smijete propustiti sami sa svojim poduzećem sklopiti ugovor o radu, jer vi i ono ste dvije osobe u pravnom smislu. Za poduzeće će ugovor potpisati njegov direktor, pa je česta situacija da u ime obje ugovorne strane ugovor potpisuje ista osoba. To neka vas ne zbunjuje.

Plaću ne možete nikada isplatiti u iznosu manjem nego što ste ugovorili sa djelatnikom, a niti manje od mi­nimalnog iznosa koji pro­pisuje država otprilike svake godine. Trenutno je mini­malna plaća za puno radno vrijeme bruto 3.017,61 kn.

Trošak takve plaće je ukupno 3.537 kn, od čega će 2.388 ići radniku, a razlika u državni proračun.

Za veće iznose i trošak plaće raste, jer rastu i stope poreza na dohodak. Za gru­bu računicu: na svaku kunu koju ćete dati radniku, dodajte još 45-60 lipa koje ćete istovremeno morati uplatiti u proračun. Detalje će vam, naravno, svaki mjesec izra­čunati vaš knjigovođa.

Sve navedeno o ugova­ranju i troškovima plaća primjenjivat će i obrtnik u slučajevima kada zapošljava djelatnika. 

Ograničenja u broju za­poslenih osoba nema ni kod obrtnika ni kod podu­zeća, bilo d.o.o., jednostavni d.o.o. ili neki treći oblik poduzeća.

Zapošljavanje, svaku pro­m­jenu u vezi zapošljavanja, pa tako i prekid ugovora o radu dužni ste u roku od 24 sata prijaviti Hrvatskom za­vodu za mirovinsko osiguranje. Ako ste s radnikom prekinuli ugovor, ili je on vama dao otkaz, a to niste u navedenom roku tamo prijavili - platit ćete doprinose i za razdoblje u kojem nije bi­lo rada, a još ćete možda pla­titi i prekršajnu kaznu zbog propuštanja roka. Ona vam slijedi i ako zapošljava­nje na prijavite na vrijeme.

Budući da je taj rok nekada bio 15 dana, pa lani 7 dana, ovu važnu obavezu nemojte smetnuti s uma. 

Danas većina koristi mo­gućnost elektronske prijave, ali za nju morate ranije pri­skrbiti certifikate, i nećete moći na taj način prijavljivati ako ih niste ranije aktivirali.
Sve u svemu, niste li sami sposobni pratiti propise i ra­čunovodstvena pravila, na­đite si dobrog knjigovođu. Re­gistriranog i legalnog.

Sretno!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge