Ako udruga pokrene djelatnost koja će imati za cilj ostvarivanje zarade, radit će po propisima o porezu na dobit. Međutim, ta dobit će služiti ostvarivanju ciljeva udruge iz njenog statuta, a NE za raspodjelu među članovima ili osnivačima


Još u veljači smo u ovoj rubrici pisali o ortaštvu, zadrugama i udrugama. Još sam tada upozorila da udruge nemaju primarnu zadaću poslovati da bi ostvarile neku zaradu, već im  je Zakon o udrugama dodijelio drugu zadaću.Naime, članak 2. Zakona o udrugama definira pojam udruge ovako:

"Udruga u smislu ovoga Zakona je svaki oblik slobodnog i dobrovoljnog udruživanja više fizičkih, odnosno pravnih osoba, koje se, radi zaštite  njihovih probitaka ili zauzimanja za zaštitu ljudskih prava i sloboda, te ekološka, humanitarna, informacijska, kulturna, nacionalna, pronatalitetna, prosvjetna, socijalna, strukovna, športska, tehnička, zdravstvena, znanstvena ili druga uvjerenja i ciljeve, a bez namjere stjecanja dobiti, podvrgavaju pravilima koja uređuju ustroj i djelovanje toga oblika udruživanja."

Dakle, smisao djelovanja udruge je u zaštiti i promicanju interesa članova udruge ili društvene zajednice. Udruge se ne osnivaju sa svrhom zarade ili još manje ostvarivanja financijske dobiti!

Stvari, otprilike, idu ovako:

Vi i još dvoje drugih punoljetnih osoba detektirali ste neki problem među osobama sličnim Vama (iako, u praksi, nažalost, ima udruga koje imaju cijelo vrijeme samo 3 - nužna - člana) i odlučili ste se organizirati kako biste članovima svoje udruge ili široj društvenoj zajednici doprinijeli svojim znanjem, zalaganjem i cjelokupnim djelovanjem ostvarivanju probitka.

Udruga je prilično altruistički način djelovanja. Njome nastojimo ostaviti trag na ovom svijetu.

Naravno, nije nužno da sve ono što pojedinac radi za udrugu bude bez naknade. Ukoliko udruga želi nečiji rad angažirati putem ugovora o radu, na nju se primjenjuju svi pravni propisi koji važe i za sve ostale subjekte u ovoj državi:

•          zakon o radu

•          zakon i pravilnik o porezu na dohodak

•          zakon o volonterima

•          zakon o zaštiti na radu

•          propisi o PDV-u

•          propisi o porezu na dobit, eventualno

Ukoliko udruga nekoga angažira za rad u punom ili nepunom radnom vremenu, morat će pri tome primijeniti sve ranije nabrojene propise, te kao i svaki drugi subjekt  plaćati mu neto plaću i sve doprinose i poreze na nju.

Ukoliko će neka osoba volontirati za udrugu, to znači da će dobrovoljno i bez ikakve nadoknade dati svoj rad za ostvarivanje ciljeva udruge i da, konzekventno, neće primati naknadu (tj. plaću) za taj rad. Može samo dobiti refundaciju stvarno nastalog troška prilikom tog volonterskog rada.

Ako udruga pokrene djelatnost koja će imati za cilj ostvarivanje zarade, radit će po propisima o porezu na dobit. Međutim, ta dobit (tj. razlika između prihoda i rashoda) će služiti ostvarivanju ciljeva udruge iz njenog statuta, a NE za raspodjelu među članovima, a još manje među osnivačima.

Kako se udruga financira? Prihodom od članarina, pružanja nekih usluga ili prodaje proizvoda, prihodima iz raznih proračuna, te darovanjima.


Ako otvorite udrugu trebate znati da ste sav novac koji prikupite na bilo koji od tih načina dužni prijaviti kao prihod udruge, te ga položiti u blagajnu ili na račun udruge.

Što se tiče knjigovodstva, svaka novoosnovana udruga dužna je prve tri godine voditi dvojno knjigovodstvo (isto kao i poduzeća), a po isteku tog perioda moguće je donijeti i odluku o vođenju jednostavnog knjigovodstva, pod uvjetom da je te tri godine prihod i imovina udruge bio manji od 100.000 kn.

Ukoliko prihoda i nema, troška sigurno ima kao i kod novoosnovanih poduzeća - i rukovodstvo udruge odgovorno je za redovno podnošenje financijskih izvješća.

Udrugu nakon registracije treba prijaviti i nekim drugim državnim tijelima.Sve u svemu, unatoč široko rasprostranjenom shvaćanju da su udruge nekakve porezne oaze koje služe za izvlačenje gotovine i ostvarivanje zarade osnivača, moram ovdje oponirati takvom stavu. Dapače, u našem knjigovodstvenom servisu zapažam da su udruge u dijelu poslovanja praćene i bolje od poduzetnika.

Dodatno, sa najavljenim novim propisima od početka 2014. godine i uvođenjem čak i krivične odgovornosti rukovodstava, a k tome i fiskalizacije neprofitnog sektora - položaj udruga bit će još zahtjevniji. Stoga, dobro promislite prije odabira organizacijskog oblika svoje poduzetničke aktivnosti. 

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge