Na putu do posla, supruga je nastradala u prometnom nesreći i trenutno je na bolovanju. Uskoro joj ističe ugovor o radu na određeno radno vrijeme i rekli su joj da će dobiti otkaz ako ne dođe raditi. Ona je još na terapijama, pije lijekove i ne može raditi (radi kao čistačica). Ne znamo što dalje. Ako i potpiše ugovor, ona ne može obnašati svoj posao korektno i morat će ponovno na bolovanje. Kakve su posljedice ako ne potpiše novi ugovor o radu na određeno? Također, poslodavac joj, iako se nesreća dogodila na putu do posla, nije dao stopostotno bolovanje, kakva su joj prava po tom pitanju?




Članak 74. Zakona o radu propisuje zabranu otkazivanja Ugovora o radu onome radniku kod kojega je privremena nesposobnost za rad, bolovanje, uzrokovano ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću, međutim, iznimka od ovog pravila je istek Ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme, jer isti ne predstavlja otkaz Ugovora o radu, već prestanak radnog odnosa istekom vremena na koji je zaključen. Slijedom navedenog, Vašoj supruzi radni odnos s poslodavcem prestaje s danom navedenim u ugovoru. Ukoliko je poslodavac poziva na zaključenje novog ugovora o radu na određeno ili neodređeno vrijeme, ona ga je slobodna potpisati i nastaviti svoje bolovanje, to za nju neće imati nikakve negativne posljedice, jer je poslodavac o njezinu stanju uredno upoznat kada su mu dostavljene doznake za bolovanje.


Naravno da se tu postavlja pitanje je li poslodavac spreman zaključiti ugovor o radu s osobom koja trenutno nije sposobna za izvršavanje svih onih zadataka koje njezino radno mjesto predviđa, pa zaključenje novog ugovora o radu u ovom slučaju ovisi o poslodavčevoj odluci. 

Glede dijela pitanja koje se odnosi na bolovanje, moram istaknuti da je u ovom slučaju do prometne nezgode došlo na putu do radnoga mjesta, pa je poslodavac, pretpostavljam, jer to ne navodite, podnio Prijavu ozljede na radu Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, a koji onda sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju te Pravilniku o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti, donosi odluku hoće li prijavljenu ozljedu priznati kao ozljedu na radu. Dakle, takvu odluku ne donosi poslodavac. Ukoliko HZZO nije predmetnu ozljedu priznao kao ozljedu na radu, na takvo rješenje je svakako trebalo uložiti žalbu, jer i ozljeda prilikom putovanja na posao ili s posla spada u ozljedu na radu, prema članku 66. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Slijedom navedenog, Vaša supruga bi imala pravo na punu naknadu plaće, odnosno 100 posto bolovanja kako ste Vi naveli. Ako ozljeda na radu nije prijavljena, nego je Vaša supruga otvorila bolovanje slijedom svoje privremene nesposobnosti za rad zbog ozljede koja nije ozljeda na radu, tada joj se isplaćuje naknada plaće za vrijeme bolovanja, a visina takve naknade ovisi o više faktora propisanih Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju. U svakom slučaju, i na takvu odluku koja Vam je dostavljena, ukoliko s njom niste bili suglasni, imali ste pravo žalbe.