Umirovljenik može pokrenuti obrt, ali će mu od tog dana mirovina biti stavljena u mirovanje, a on će morati plaćati svoje obveze za mirovinsko i zdravstveno osiguranje


Na mojim konzultacijama i radionicama često se postavlja pitanje može li umirovljenik biti poduzetnik? Zato ćemo u ovom tekstu pokušati objasniti kako umirovljenik može sudjelovati u poduzetništvu, a što mu je pametnije izbjegavati.

Krenimo od najjednostavnijeg - domaća radinost. Nju mogu obavljati i umirovljenici, a pritom neće ostati bez mirovine. Problem je u tome što se ne može svaka djelatnost obavljati kao domaća radinost, već samo poimenično nabrojane jednostavne djelatnosti (mahom popravci), pa samim time otpada ideja da će umirovljenik ono isto što je radio do jučer kao obrtnik, od umirovljenja raditi kao domaću radinost.

Slijedeće bi bilo poslovanje putem obrta, koji umirovljena osoba može pokrenuti, ali će od tog dana mirovina biti stavljena u mirovanje, a obrtnik će morati plaćati svoje obveze za mirovinsko i zdravstveno osiguranje te će po zatvaranju obrta HZMO izračunati novi iznos mirovine u koji će uračunati i te naknadne uplate.

I posljednje, po nekom općem poimanju složenosti, je poduzeće. Budući da se radi o pravnoj osobi, moguće su dvije situacije: pozicija umirovljenika kao osnivača poduzeća i kao direktora poduzeća. Srećom, postoji i treća, ali idemo redom.

Osoba koja je umirovljenik može biti osnivač jednog ili više poduzeća i to ni u kojem dijelu neće utjecati na njezin umirovljenički status. Kao član društva, sudjelovat će u raspodjeli dobiti koju društvo isplaćuje.

Ako je umirovljenik istovremeno i direktor (član uprave) u nekom društvu, ostat će bez mirovine. Dapače, ukoliko nije prijavljen po nekoj drugoj osnovi na mirovinsko osiguranje, društvo je dužno za njega plaćati doprinose i to na osnovicu koja je jednaka prosječnoj plaći u RH (koja u trenutku pisanja teksta iznosi 7.867,00 kn, što znači da su doprinosi oko 2.800 kn, a porez još oko 800 kn). Da budem točnija, neće trajno ostati bez prava na mirovinu, već će se zapravo dogoditi isto što i s mirovinom obrtnika kako je opisano gore.

Treće i sretnije rješenje je ono da umirovljenik prije ostvarivanja prava na mirovinu pri Trgovačkom sudu registrira prestanak članstva u upravi društva te da eventualno preuzme neke ovlasti kao prokurista, što neće utjecati na njegovo pravo primanja mirovine.

Na kraju savjet, kao i uvijek: ne srljajte u poslovne odluke, već pokažite odgovornost i dosljedno se informirajte o svojim pravima i obvezama i primjenjujte propise u svoju korist!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.