11.02.2014.
Vaše, a nije vaše!

Klijentima našeg knjigovodstvenog servisa često moram mukotrpno objašnjavati kako je moguće da neko sredstvo ili imovinu mali poduzetnik ne smije nesmetano koristiti za privatne potrebe.
Obrtnici ili osnivači (često zvani: vlasnici) malih poduzeća d.o.o. i j.d.o.o. naučeni su sve i svašta nabavljati sredstvima svog obrta ili poduzeća. Čak i oni koji nisu u sustavu PDV-a čuli su od nekog prijatelja kako se to isplati, pa za sve i svašta uzimaju tzv. R1 račun i nose nama na knjiženje.
Što se tiče obrtnih sredstava, alata, ostale opreme i sl. kratkotrajnih i manjih vrijednosti, opravdano ih je pribrajati rashodima samo ukoliko je njihov utrošak imao poslovnu svrhu, tj. ako su na neki način pridonijeli ostvarivanju prihoda.
Kad se radi o sredstvu koje ima trajnost dulju od 1 godine i pojedinačnu vrijednost veću od 3.500 kn (bruto ili neto, ovisno je li poduzetnik u sustavu PDV-a ili nije), isto je potrebno odmah upisati u imovinu obrta ili poduzeća, a u trošak će ući tek kroz obračune amortizacije po propisanim stopama. Primjenjuje li poduzetnik stope veće od porezno dopuštenih, na njih će morati platiti porez.
Dodatno je porezno osjetljiva situacija u kojoj poduzetnik sredstva svog obrta ili poduzeća koristi za neke privatne potrebe.
Obrti su ovdje u povoljnijoj poziciji, jer su novac sa svog računa ovlašteni trošiti po svojem nahođenju, jer se sva tako podignuta sredstva smatraju akontacijom dohotka, koji će se ionako utvrditi zaključivanjem poslovnih knjiga i prijavom poreza za određenu godinu.
Međutim, i obrtnik je u prilici da koristi imovinu obrta za vlastite potrebe, na što je dužan platiti porez.
Sam osnivač (tzv. vlasnik) malog poduzeća - ako mu je to jedina funkcija - ne smije koristiti sredstva poduzeća. Jedino može podizati već utvrđenu dobit, akontaciju dobiti koja je u tom trenutku izvjesna, ili pozajmicu - na koju treba plaćati kamate poduzeću. Sve ostalo, pa i upotreba imovine poduzeća smatra se dohotkom te fizičke osobe i na nju je potrebno primijeniti porezna pravila, po kojima će porez platiti i poduzeće i sama ta fizička osoba.
Kako? Ukoliko je taj osnivač ujedno i zaposlenik u poduzeću, iznos primitaka u naravi potrebno je pribrojiti njegovoj ugovorenoj mjesečnoj plaći, i na sve platiti i doprinose i poreze.
Ukoliko nije zaposlenik, tada se takav primitak smatra drugim dohotkom, na koji se također obračunavaju i doprinosi i porezi, ali iznosi su dobrano veći nego za plaću.
Naravno, u JOPPD obrascu će po šifri biti razvidno i koji dohodak je obračunat i na koji način je isplaćen.
Za primjer spomenut ću upotrebu osobnog vozila koje je nabavljeno sredstvima obrta ili poduzeća, jer je u praksi najčešći.
Niti obrtnik niti poduzeće iz računa koji se odnose na nabavku ili troškove osobnih automobila ne smiju koristiti PDV kao pretporez.
Obrtniku će 30% nabavne vrijednosti vozila i svih utrošaka za njega biti oporeziv.
U poduzeću je potrebno utvrditi iznos primitka u naravi: 20% mjesečne rate operativnog leasinga, ili 1% nabavne vrijednosti vozila svaki mjesec. Moguće je primitak utvrditi i iz stvarne evidencije prijeđenih kilometara. To će biti iznos neto primitka u naravi, koji će vaš knjigovođa znati ispravno obračunati kao plaću ili drugi dohodak, a iznos doprinosa i poreza dužni ste svakog mjeseca platiti u državni proračun.
Kao mali poduzetnik dobro izračunajte isplati li vam se to sve.
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge
Izdvojeni članci
Poduzetnik
Zapošljavanje radnika u Hrvatskoj - sve što trebate znati o ugovoru, prijavi i drugim koracima!
Što točno znači zaposliti radnika, koji su zakonski koraci koje poslodavac mora slijediti i kako izbjeći najčešće greške? U ovom vodiču saznajte sve o ugovoru o radu, prijavi zaposlenika i primjeni kolektivnih ugovora
Poduzetnik
Kako najbrže otvoriti obrt u Hrvatskoj?
Donosimo sve što trebate znati za uspješno otvaranje obrta, prema važećim hrvatskim zakonima i propisima
Podsjećamo s kojim se novim propisima mali poduzetnici nose od početka 2025. godine, bez ambicije da spomenemo baš sve promjene