Odmor između dva treninga silno je važan. Kako danas i djeca znaju biti opterećena s više od pet treninga tjedno, nužno je osigurati da taj odmor bude kvalitetan


Jedan je američki kolega davno izrekao jednostavnu činjenicu, koja glasi: „Sve dobre svari koje prouzroči trenažni proces događaju se u odmoru“. Ovako jednostavna, ova se činjenica previđa i češće no što želimo priznati. A odmor nije samo vrijeme između dva treninga, već i ono u njemu.

Trening nije konstantna fizička aktivnost istog intenziteta. On je sastavljen od više ili manje ritmičnih segmenata, koji se ponavljaju u ciklusima. Između tih ciklusa slijedi odmor. 

Odmor između dva treninga silno je važan. Kako danas i djeca znaju biti opterećena s više od pet treninga tjedno, nužno je osigurati da taj odmor bude kvalitetan. On se ne mora nužno svesti na izležavanje, no, naročito kod fizički zahtjevnijih sportskih aktivnosti mora isključivati druge intenzivne tjelesne napore.

Spavanje i njegova kvaliteta odlučujuće djeluju na oporavak, kao i trenažnu sposobnost. Nemiran san kod djece može biti uzrokovan različitim faktorima, ali bi trebalo, kada god je to moguće, nakon nekvalitetnog sna izbjegavati fizičke aktivnosti maksimalne snage i izdržljivosti.

Tjedni odmor obično se događa nedjeljom, nakon subotnjih natjecanja. Povremeno, a kada je to moguće, valjalo bi protegnuti tjedni odmor i na cijeli vikend.
Odmor u „makrociklusu“, kako ga treneri u svom žargonu zovu, najčešće se odnosi na godišnji odmor, nakon završene sezone natjecanja. Bilo bi dobro kada bi taj odmor trajao više tjedana, kako bi se mladi sportaš ne samo odmorio od fizičkih napora, već ponajprije ponovno zaželio treninga i natjecanja.

Bez obzira o kojem se odmoru radilo, pojednostavljeno govoreći, on može biti aktivan ili pasivan. Uobičajeno pod aktivnim odmorom podrazumijevamo neku drugu fizičku aktivnost, koja pomaže u oporavku organizma. No, aktivan odmor je i učenje i škola, kada izolirana mentalna aktivnost zamjenjuje fizičku. Kod djece koja su u procesu intenzivnog treninga, planiranje odmora isto je toliko važno koliko i planiranje fizičkog opterećenja. Najbolji se rezultati postižu kada se u to planiranje uključe, pored trenera, i fizioterapeut, sam sportaš i njegovi roditelji.