Imajte na umu da inspekcije neće ocjenjivati posao prema onome što ste na ugovoru napisali kao naslov, već prema stvarnoj naravi posla koji neka osoba za vas obavlja, što znači da vas neće spasiti plan da u ladici držite ugovor o djelu, pa ga izvučete kao argument u slučaju kontrole.


U slučajevima kada će vam u poslovanju trebati pov­remena pomoć, dogovo­riti ju možete putem ugovora o djelu. Radi se  o ugovoru kojim ćete s drugim ugovoriti izvršenje određenog djela (u smislu: rezultata ra­da), na kojem će rad trajati ograničeno vrijeme, i koji će u pravilu ta osoba obavljati u svom prostoru i sa svojim sredstvima.

Planirajte poveće iznose: na ugovorenu neto naknadu dužni ste platiti i doprinose za mirovinsko osiguranje 20% i za zdravstveno osiguranje 13%, porez 25% i pri­rez;

Računica je slijedeća: za neto naknadu od 1.000 kn, platit ćete još 883 kn državi, za neto naknadu od 2.000 kn platit ćete još 1.766 u dr­žavni proračun.

Radi li se slučajno o au­torskom djelu, davanja će biti znatno manja: plaća se samo porez na dohodak od 25% i to po odbitku 30% priznatog odbitka. Dakle, na 1.000 kn neto autorske nak­nade državi plaćate samo 218 kn, iz razloga što je kod autorskog djela dio dohotka izuzet od oprezivanja, a do­prinose uopće niste dužni plaćati.

Ipak, kod ugovora o djelu (ili, kako volimo reći: honorarnog rada) imamo jednu pogodnost, angažiramo li umirovljenike - jer za njih nismo dužni plaćati dopri­nose, već samo porez od 25%.

Imajte na umu da ins­pekcije neće ocjenjivati po­sao prema onome što ste na ugovor napisali kao naslov, već prema stvarnoj naravi posla koji neka osoba za vas obavlja, što znači da vas neće spasiti plan da u ladici držite ugovor o djelu, pa ga izvučete kao argument u slučaju kontrole.

Studentski i učenički ugo­vori su također oblik ugovora o djelu, dostupni samo redovnim studentima i uče­nicima srednje škole za vrijeme školskih praznika. Osim sa studentom, ugovarate odnos i sa studenskim servisom, koji će vam na računu obračunati poreze i doprinose za studenta, njegovu neto satnicu i svoju proviziju, što će sve zajedno biti samo 17% više od iznosa koji će primiti student na svoj žiro račun.

Ono što će vas kao malog poduzetnika najmanje opte­retiti je angažiranje drugih malih poduzetnika - kao ko­operanta ili vanjskih su­rad­nika. To je ona danas ta­ko popularna riječ: “out­sour­sing”. Te će osobe vama svoju uslugu obračunati pu­tem računa (fakture), a dru­gih obaveza prema njima nećete imati. Naravno, to je istovremeno i jedan od raz­loga zašto je mnogo ljudi ostalo bez posla, kad ih je do­jučerašnji poslodavac po­s­lao da ‘otvore nešto svoje’ pa dođu raditi za njega!

Još imate mogućnost an­gažiranja radnika putem ne­ke agencije za zapošljavanje, u kojem slučaju je taj radnik zaposlenik te agencije, koja ga upućuje na rad k vama, a vama za tu uslugu naplaćuje svoju proviziju.

Da rezimiram, planirajući konture svog poduzetništva, dosljedno osvijestite obim i vrstu rada drugih osoba koja će vam trebati, a nakon toga odaberite pravnu formu koja se za to primjenjuje i isplanirajte redovno plaćanje ob­veza koje će iz toga proizaći.

Odnedavno, sve vrste is­plata vezane uz rad dužni ste isplaćivati na žiro ili tekući račun, a porezne vlasti po­kreću direktne ovrhe za sva­ki dug državnom prora­čunu veći od 1.000 kn.
 
Financijska strana ove priče je očito od velikog utjecaja na vaš uspjeh. Me­đutim, dodala bih da je ona druga - ljudska strana - još važnija. Uzeti od nekoga nje­gov rad, a ne platiti mu - nije li to najobičnija krađa?!

Radite doista u timu, i sretno!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge