Ovih dana smo svim našim klijentima poslali podsjetnik o neoporezivim isplatama koje mogu isplatiti zaposlenicima ili samima sebi, a kojima su iznosi propisani na godišnjem nivou.
Budući je tema sada aktualna, jer je kraj godine blizu, i vi se poslužite sa informacijama.
Gotovo sve isplate koje podliježu propisima o porezu na dohodak direktno su vezane za trenutak isplate. To za vas znači da nećete moći danas donijeti odluku o isplati primjerice božićnice, a samu isplatu izvršiti u siječnju. U takvom slučaju, isplata bi se pribrajala svim ostalima koje ćete činiti djelatnicima tijekom naredne godine.
Druga važna napomena je da ne smijete pojmovno brkati svoje eventualne obveze prema zaposlenicima koje ste možda preuzeli kroz ugovore o radu, sa iznosima koji će se u nastavku spominjati. Ovdje govorimo o visinama primitaka koje zaposlenicima smijete isplatiti, a da niste dužni platiti porez. Ako im dajete više od toga, dužni ste to isplatiti na isti način kao i plaću: uz istovremeni obračun i plaćanje i poreza i doprinosa.
I napomena za one koji će čitati ovaj tekst, a nisu poduzetnici, već nečiji zaposlenici: vrste primitaka i njihovi iznosi koji se ovdje opisuju nisu poslodavčeva obaveza prema vama, osim ukoliko je to ugovoreno vašim međusobnim ugovorom o radu, poslodavčevim pravilnikom o radu, ili kolektivnim ugovorom.
Ovdje se, dakle, piše o okvirima koje je država dopustila isplaćivati bezporezno.
Samo ću spomenuti ono što se obično isplaćuje tijekom cijele godine, pa u ovom trenutku nije osobito aktualno: to su naknade troškova prijevoza i dnevnice za službena putovanja, terenski dodaci, naknade za odvojeni život i sl. One direktno ovise o vašem poslovanju i zapravo predstavljaju naknadu zaposlenicima za ono što su utrošili. Za dnevnice i za upotrebu privatnog automobila u službene svrhe su propisani iznosi koji se mogu neoporezivo isplatiti, bez obzira na stvarne troškove. Dnevnice u tuzemstvu su za putovanja dulje od 12 sati 170,00 kn, a u inozemstvu su propisane za svaku državu drugačije, o čemu se trebate informirati. Za sve putne troškove potrebno je imati vjerodostojnu dokumentaciju, a o tome smo već ovdje ranije pisali.
Svojim ste zaposlenicima u mogućnosti dati potpore za okolnosti nabrojane u poreznim propisima: zbog invalidnosti do 2.500 kn godišnje, obitelji nakon smrti vašeg zaposlenika do 7.500 kn, zbog dugotrajnog bolovanja do 2.500 kn godišnje, za novorođeno dijete do 3.326 kn.
Nagrade možete dati svojim zaposlenicima za ostvareni radni staž od 10 godina naviše u iznosima od 1.500 do 5.000 kn, pa proučite detalje za svoju situaciju.
Stipendije možete isplaćivati redovnim studentima do 1600 kn mjesečno, uz određene uvjete i na njihov žiro-račun.
I tako dolazimo do isplata koje su sada aktualne, jer se bliži kraj godine i doba darivanja.
To su božićnice, darovi u naravi i darovi djeci zaposlenika.
Božićnica se zbraja sa regresom, uskrsnicom i sličnim prigodnim nagradama i ukupno se tijekom godine takvih nagrada može isplatiti neoporezivo do 2.500 kn. Važno je reći da ne smijete naknadu za rad isplaćivati u vidu prigodne nagrade, i da ne smijete vršiti diskriminaciju zaposlenika (ne)isplatom takvih nagrada.
Isplatiti ju možete na tekući račun, u gotovini ili u naravi, tj. poklanjanjem svojih proizvoda ili kupnjom robe. U slučaju isplate u naravi ne smijete koristiti pretporez iz računa, a ako poklanjate svoj proizvod ili uslugu, na nju morate platiti PDV. Porezno ne postoji uvjet duljine trajanja radnog odnosa vezano uz božićnicu.
Dar u naravi daje se kupnjom dobara za djelatnika, ili nabavom bonova u trgovačkim centrima s kojima djelatnici kupuju stvari po svojem izboru. Iz računa za također ne smije koristiti PDV.
Ukupno dar može biti do iznosa 400 kn, a više od toga predstavljalo bi plaću radniku.
Darovati djecu zaposlenika možete isplatom u novcu ili u naravi do visine 600 kn godišnje, i to djecu koja do kraja ove godine navršavaju 15 godina starosti. U slučaju da oba djetetova roditelja rade kod vas, možete oboma isplatiti dar.
Kao poduzetnici ne smijete propustiti sve ove isplate učiniti uz potrebne predradnje i poštivajući propisane forme, a u tome bi vam podršku trebao pružiti vaš knjigovodstveni ured - ako ste to ugovorili. Ako niste, ne zaboravite da oni nisu vaša kadrovska služba i da vam je možda kod ugovaranja bila važna isključivo cijena njihove usluge.
Sretno!