Zakonski okvir financijskog računovodstva u Republici Hrvatskoj za trgovačka društva predstavljaju Zakon o računovodstvu, Međunarodni računovodstveni standardi te, ovisno o veličini poslovnog subjekta, Međunarodni standardi financijskog izvještavanja ili Hrvatski standardi financijskog izvještavanja.
U skladu s posljednjim izmjenama Zakona o računovodstvu (čl. 5. ZOR), poduzetnici se razvrstavaju na: mikro, male, srednje i velike poduzetnike, ovisno o pokazateljima utvrđenim na zadnji dan poslovne godine koja prethodi poslovnoj godini za koju se sastavljaju financijski izvještaji, a prema sljedećim parametrima: iznos ukupne aktive, iznos prihoda, prosječan broj radnika tijekom poslovne godine.
Zakonom o računovodstvu propisana je obveza sastavljanja godišnjih financijskih izvještaja. Hrvatske standarde financijskog izvještavanja dužni su primjenjivati mikro, mali i srednji poduzetnici.
Temeljne godišnje financijske izvještaje čine: 1. Bilanca, 2. Račun dobiti i gubitka, 3. Izvještaj o promjenama kapitala, 4. Izvještaj o novčanom tijeku i 5. Bilješke uz financijske izvještaje.
Kako je za sastavljanje i objavu godišnjih financijskih izvještaja za 2015. godinu u primjeni bila „stara“ klasifikacija poduzetnika iz Zakona o računovodstvu (mali, srednji i veliki poduzetnici), za razdoblje koje je završilo na dan 31. prosinac 2015. godine, mali poduzetnici (a kojih je na tržištu RH, ali i EU, najviše) dužni su sastaviti i predati za potrebe Javne objave: Bilancu, Račun dobiti i gubtika i Bilješke uz financijske izvještaje. Ostali poduzetnici (veliki i srednji), dužni su sastavljati i predati za potrebe Javne objave svih 5 navedenih izvještaja.
Često se pri sastavljanju temeljnih financijskih izvještaja najmanje pažnje pridaje upravo Bilješkama uz financijske izvještaje te se pri tom, svjesno ili iz neznanja, zaboravlja da osim internih korisnika godišnjih financijskih izvještaja, postoje i vanjski korisnici (dionici) koji su zainteresirani za informacije objavljene u godišnjim financijskim izvještajima. Upravo zbog toga informacije objavljene u bilješkama uz financijske izvještaje od velike su važnosti. Prema HSFI 1. (toč. 1.11.), svrha bilješke je korisnicima financijskih izvještaja pružiti dodatne i dopunske informacije, odnosno one koje nisu prezentirane u bilanci, računu dobiti i gubitka, izvještaju o promjenama kapitala i izvještaju o novčanom tijeku, a koje im mogu pomoći u boljem razumijevanju financijskih izvještaja.
S obzirom da za sastavljanje bilješki uz financijske izvještaje nije propisana nikakva forma ili obrazac, za njihovo sastavljanje potrebno je dobro poznavanje okvira financijskog izvještavanja (HSFI ili MSFI) i zahtjeva standarda koji nalažu obvezne objave za značajne pozicije iz financijskih izvještaja u bilješkama.
Nažalost, većina računovođa pri sastavljanju bilješki uz financijske izvještaje ne pristupa prema odredbama koje propisuju navedeni standardi izvještavanja (HSFI/MSFI), pa samim tim ne ponašaju se niti s pažnjom dobrog stručnjaka, stoga na Javnoj objavi osim podataka koji su sintetizirani u formi propisane Bilance i RDG-a, korisnik financijskih izvještaja nije u mogućnosti iz objavljenih bilješki uz financijske izvještaje saznati nikakve podrobnije podatke za značajne pozicije iz financijskih izvještaja, a često se zaboravljaju objaviti i značajne računovodstvene politike koje društvo primijenjuje i koje su korištene prilikom sastavljanja temeljnih godišnjih financijskih izvještaja.
U točki 1.38, za obveznike HSFI-a, navedene su informacije koje trebaju biti objavljene u bilješkama.
Mali poduzetnici mogu prezentirati nešto manje od zahtijevanih informacija, no to ne isključuje obvezu objavljivanja svih informacija prema zahtjevima pojedinih primijenjenih HSFI-a, što znači da su jednako i mali poduzetnici dužni objaviti sve zahtijevane objave, jednako kao i srednji poduzetnici.
Nadamo se da će s najavljenim izmjenama i dopunama Zakona o računovodstvu te uskoro obveznim educiranjem i certifikacijom ovlaštenih računovođa doći do značajnije promjene na bolje u svezi kvalitete sastavljanja i objavljivanja temeljnih godišnjih financijskih izvještaja, osobito informacijama koje su za čitatelja financijskih izvještaja bitne, a trebaju biti objavljene u bilješkama uz financijske izvještaje.