Nakon rastave ostala sam s maloljetnim sinom bez sredstava za život jer nisam radila. Budući da je mlađi sin rođen s poteškoćama, preuzela sam brigu o njemu i školovanju, u isto vrijeme suprug mi je uplaćivao životno osiguranje kako bih imala neki vid mirovine. Kada nas je suprug napustio, podigla sam to osiguranje i od toga smo živjeli sin i ja (hrana, računi, ogrjev) sve do mog zaposlenja. Nažalost, sada suprug potražuje pola te police (glasi na moje ime, ali ja nisam uplaćivala). Ima li on to pravo kao dio bračne stečevine?
Ukoliko je za vrijeme trajanja braka suprug uplaćivao određene novčane iznose na ime police životnog osiguranja u vaše ime, tada bi se takve uplate svakako mogle podvesti pod sredstva koja su stečena zajedničkim radom za vrijeme trajanja braka odnosno sredstva koja bi činila bračnu stečevinu. Međutim, u sporu oko bračne stečevine i vi isto tako možete isticati svoje zahtjev, uoliko isti postoje, odnosno u tom postupku svakako bi bilo potrebno utvrditi što sve predstavlja bračnu stečevinu između bivših bračnih partnera te koje su mogućnosti da se ista podijeli na jednake dijelove, odnosno dijelove jednake vrijednosti. Ukoliko nisu samo sredstva s police bračna stečevina, tada se suprugov zahtjev može ostvariti i kroz veći udjel u nekoj nekretnini koja bi predstavljala bračnu stečevinu ili kroz vlasništvo neke pokretnine veće vrijednosti. Jednako tako, u postupku pred sudom možete isticati da se ne bi radilo o sredstvima koja bi predstavljala bračnu stečevinu već o novčanim iznosima koje vam je suprug "poklonio" uslijed činjenice da ste prestali s radom i preuzeli brigu o sinu. Naravno, upitno je na koji bi način sud cijenio takve navode te da li biste ih bili u mogućnosti dokazati.
Kako navodite da su vam sredstva koja ste podigli s osnova police životnog osiguranja bila potrebna za život odnosno podmirenje osnovnih životnih potreba zajedničkog sina, koji ima poteškoće u razvoju, ukoliko suprug nije pridonosio za njegovo uzdržavanje odnosno ukoliko nije pridonosio u onoj mjeri koja je potrebna, a imao je mogućnosti da to učini, tada vi, kao skrbnik maloljetnog sina, u njegovo ime, možete podnijeti zahtjev kod nadležnog suda za isplatom dužnih iznosa uzdržavanja, koje je suprug uskratio. Temeljem članka 289. Obiteljskog zakona, zastara prava na potraživanje uskraćenog uzdržavanja nastupa po proteku petogodišnjeg roka od dospijeća pojedine mjesečne obveze uskraćenog uzdržavanja. Smatra se da je obveza uzdržavanja za pojedini mjesec nastala krajem mjeseca za koji je uzdržavanje trebalo dati. Na taj način osigurali biste da i ako suprug uspije sa svojim zahtjevom, dio sredstava koji biste trebali vratiti, ili eventulano sva takva sredstva, budu utvrđena kao njegova obveza uzdržavanja prema zajedničkom sinu koja bi on morao isplatiti.
U svakom slučaju, dođe li do sudskih postupaka, za stručnu pomoć obratite se odvjetniku po svom izboru.