Za one od nas koji će poželjeti pomoći na način koji mogu sami kontrolirati, ponovo sam istražila načine kako možete darovati kao poduzetnik.


Iako sam ovdje već pisala o darovanjima, događaji u posljednjih mjesec dana su ovu temu stavili ponovo u žižu interesa, pa ćemo joj se vratiti - u nešto drugačijem kontekstu nego ranije.

Vjerujem da smo svi pod­legli potrebi da pomognemo poplavom nastradalim ljudima. Te smo dane pomogli svaki od nas na svoj način, onako kako smo mogli i znali. Nakon kratkog vremena saznali smo da se po­no­vila vječna priča o zloupo­trebama, profiterstvu ili, u najmanju ruku, neorganizi­ranosti. U okruženju u ko­jem se pažnja pridaje formi umjesto sadržaju, ovo je bilo za očekivati.

Za one od nas koji će poželjeti pomoći na način koji mogu sami kontrolirati, ponovo sam istražila načine kako možete darovati kao poduzetnik.

Dakle, ukoliko želite da vam darovanje bude porez­no priznati trošak, morate ga učiniti tuzemnim prav­nim i fizičkim osobama, koje obavljaju kulturne, znanst­vene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, humanitarne, sportske, vjerske, ekološke i druge općekorisne svrhe. 

Drugi je uvjet da daro­vanje bude porezno priznato, da njegova vrijednost ne prelazi 2% ukupnih prihoda vašeg poduzeća ili obrta u prošloj godini. Sve što pre­lazi tu vrijednost, neće biti porezno priznato. Naravno, vaše prihode trebate promotriti u neto iznosu, tj. bez PDV-a.

No, kako ćete doći do podatka o vrijednosti vašeg darovanja? 

Ako darujte robu, raču­najte njezinu nabavnu vrijednost. Ako darujete vlas­tite proizvode, računajte njihovu cijenu proizvodnje. Ako darujete svoje usluge, računajte njihovu tržišnu vrijednost, dakle cijenu po kojoj biste tu uslugu inače prodali.

Ono što nikako ne smijete zaboraviti je da na tako utvrđenu vrijednost darova­nja trebate platiti PDV! Tako utvrđena vrijednost daro­vanja, dakle sa PDV-om, zbraja se i stavlja u odnos sa 2% vaših prošlogodišnjih prihoda. Iznos PDV-a na vrijednost darovanja je vaša porezna obaveza u razdoblju kada ste darivali.

Hajdemo sada na kon­kretni primjer:
Mali ste poduzetnik i prošle ste godine imali prihod od 300.000 kn, na koji ste platili PDV od 75.000 kn. Ove godine zato možete da­rovati (samo u gore opisane svrhe) 9.000 kn, u čemu je 1.800 kn vaše obaveze za PDV! Ako poželite postra­daloj osobi direktno sami darovati svoju robu ili svoje proizvode, ništa od toga vam neće biti porezno pri­znato, nego će se za neto vrijednost darovane robe uve­ćati vaš dohodak ili dobit, pa će tako i ta vrijednost biti oporezovana porezom na dohodak ili dobitak. Ako budete poslovali sa gubit­kom, ova vrijednost će ga umanjiti. Znat će to izra­ču­nati vaš knjigovođa. 

Znat će, naravno, obraču­nati i PDV na to, koji ćete na darovanje morati platiti.

Ako poželite pomoći pri­mjerice: zidanjem kuće pos­tradaloj obitelji ili izvođe­njem drugih zanatskih radova kojima se vaše poduzet­ništvo bavi; ili pomoći ne­kom malom poduzetniku sa tog područja besplatno mu obavljajući knjigovodstvene usluge; ili besplatno smjestiti izmučene ljude u svoj tu­ristički apartman - nemojte nikako zaboraviti u državni proračun uplatiti PDV na TRŽIŠNU vrijednost svog darovanja, i uvećati osno­vi­cu za porez na dobit!

Tja, nisu li državne institucije bile ključne u stvar­nom pomaganju i darivanju postradalih?!

Sretno nam svima bilo!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge