04.03.2014.
Dobit i porezi

Najkasnije za 30-tak dana svim će poduzetnicima biti poznati iznosi njihovih dobitaka: razlike između prihoda i rashoda njihovih poduzeća. Drugim riječima, razlozi zašto su uopće poslovali. Naravno, u uvjetima razvijene sive ekonomije, mnoga poduzeća godinama nastavljaju svoje poslovanje sa gubitkom, što nije zabranjeno.
I dok su obrtnici svoje porezne prijave ovih dana predali, u njima prijavili sve svoje dohotke (što je isto zarada, razlika između primitaka i izdataka) i porez će trebati platiti kada dobiju rješenja Porezne uprave, poduzeća sama porez utvrđuju i plaćaju ga istovremeno sa predajom porezne prijave. Obično je to u travnju, kada je zadnji rok.
Međutim, statistička se izvješća na Finu moraju predati do kraja ožujka, pa će vam već do tada vaši knjigovođe znati reći najvažnije pokazatelje.
Ako ste u prethodnim godinama poslovali sa gubitkom, a ove sa dobitkom, možete ovogodišnji dobitak umanjiti za prenesene gubitke. Oni, međutim, ne smiju biti stariji od 5 godina. Dakle, ove godine možete 'upotrijebiti' gubitak najdalje iz 2008. godine.
Moguće je da ste u protekloj godini poslovali sa rashodima većim od prihoda a da ipak budete obvezni platiti porez na dobit. Naime, postoje neki troškovi kojima se mora umanjiti taj vaš gubitak, kao npr. reprezentacija, zastarjela vrijednosno usklađena potraživanja, darovanja iznad dopuštenih i td. Ako je njihova vrijednost veća od iznosa vašeg gubitka, dolazi do obveze plaćanja poreza, iako dobitka nema.
Nakon što porez od 20% obračunate i platite, preostaje vam iznos čistog dobitka, onoga koji si možete isplatiti. Međutim, kod isplate još morate platiti porez na dohodak od isplaćenih dobitaka po stopi od 12%. Njega ste plaćali i tijekom godine, ukoliko ste si isplaćivali akontacije dobitaka.
Moram reći da većina naših klijenata odlučuje da si tijekom godine isplaćuje pozajmice, a ne akontacije dobiti. Po cijenu kamate koju poduzeću moraju platiti, dobivaju veću slobodu i izbjegavaju mogućnost da plate previše poreza, jer se on ne može kasnije prebijati u slučaju da se utvrdi manja dobit.
Skrećem pažnju da ste putem porezne prijave u mogućnosti zatražiti povrat poreza na isplatu dobitka do 12.000 kn (1.440 kn poreza), pod uvjetom da ste taj iznos dobitka isplatili na žiro račun, a ne na tekući račun.
Isplate dobitaka u gotovini su nedopuštene.
Porez na dobitak poduzeće neće morati platiti ukoliko dobit reinvestira, tj. ukoliko za nju uveća svoj temeljni kapital. U trenutku podnošenja prijave, to je dovoljno samo obećati, ali je do kraja kolovoza to obvezno provesti na Trgovačkom sudu. U tom je postupku obvezno i revizorsko izvješće, i sve skupa košta oko 25.000 kn, pa je ova varijanta isplativa samo onim poduzećima koja posluju sa većim dobitkom.
Hoće li se i takvi odlučiti da novac koji mogu pretvoriti u privatnu imovinu ulože u svoj posao, vjerojatno ovisi o perspektivnosti poslovanja i dugoročnim planovima osnivača.
Malim poduzetnicima više će vrijediti jednostavna formula: od svoje čiste zarade 35% ćete dati za porez. Ako se radi o j.d.o.o. - tada ćete još i četvrtinu dobiti morati držati u pričuvi i nećete ju smjeti isplatiti.
Izdvojeni članci
Poslovno savjetovanje
Priprema digitalne imovine za proces prodaje poslovanja
Donosimo konkretne korake za strukturiranje digitalne imovine kako bi vaše društvo bilo spremno za zahtjevan proces M&A transakcije ili ulaska strateškog partnera.
Fiskalizacija 2.0 donosi digitalni zaokret koji će svatko od nas platiti – novcem, vremenom i strpljenjem.
Poslovno savjetovanje
Digitalna imovina u M&A transakcijama – novi standard u procjeni vrijednosti poduzeća
U svijetu M&A transakcija, više nije dovoljno imati dobru bilancu – vrijednost se sve češće mjeri kroz web promet, baze korisnika i SEO pozicije. Saznajte kako digitalna prisutnost utječe na cijenu transakcije i zašto je važno da ju poduzetnici strateški razvijaju i njeguju.