Malim poduzetnicima više će vrijediti jednostavna formula: od svoje čiste zarade 35% ćete dati za porez. Ako se radi o j.d.o.o. - tada ćete još i četvrtinu dobiti morati držati u pričuvi i nećete ju smjeti isplatiti.



Najkasnije za 30-tak dana svim će poduzetnicima biti poznati iznosi njihovih do­bitaka: razlike između priho­da i rashoda njihovih po­duzeća. Drugim riječima, razlozi zašto su uopće poslovali. Naravno, u uvjetima ra­zvijene sive ekonomije, mno­ga poduzeća godinama nastav­ljaju svoje poslovanje sa gu­bit­kom, što nije zabranje­no. 

I dok su obrtnici svoje porezne prijave ovih dana predali, u njima prijavili sve svoje dohotke (što je isto zarada, razlika između pri­mitaka i izdataka) i porez će trebati platiti kada dobiju rje­šenja Porezne uprave, po­duzeća sama porez utvrđuju i plaćaju ga istovremeno sa predajom porezne prijave. Obično je to u travnju, kada je zadnji rok. 

Međutim, statistička se izvješća na Finu moraju predati do kraja ožujka, pa će vam već do tada vaši knji­govođe znati reći najvažnije pokazatelje.
Ako ste u prethodnim go­dinama poslovali sa gubit­kom, a ove sa dobitkom, možete ovogodišnji dobitak umanjiti za prenesene gu­bitke. Oni, međutim, ne smi­ju biti stariji od 5 godina. Dakle, ove godine možete 'upotrijebiti' gubitak najdalje iz 2008. godine. 

Moguće je da ste u protekloj godini poslovali sa rashodima većim od prihoda a da ipak budete obvezni platiti porez na dobit. Nai­me, postoje neki troškovi kojima se mora umanjiti taj vaš gubitak, kao npr. re­prezentacija, zastarjela vrijednosno usklađena potraživanja, darovanja iznad dopuštenih i td. Ako je njihova vrijednost veća od iznosa vašeg gubitka, dolazi do obveze plaćanja poreza, iako dobitka nema.

Nakon što porez od 20% obračunate i platite, preostaje vam iznos čistog dobitka, onoga koji si možete is­pla­titi. Međutim, kod isplate još morate platiti porez na do­hodak od isplaćenih dobitaka po stopi od 12%. Njega ste plaćali i tijekom godine, ukoliko ste si isplaćivali akon­tacije dobitaka. 
Moram reći da većina na­ših klijenata odlučuje da si tijekom godine isplaćuje po­zajmice, a ne akontacije do­biti. Po cijenu kamate koju poduzeću moraju platiti, do­bivaju veću slobodu i iz­bjegavaju mogućnost da pla­te previše poreza, jer se on ne može kasnije prebijati u slučaju da se utvrdi manja dobit.

Skrećem pažnju da ste putem porezne prijave u mo­gućnosti zatražiti povrat poreza na isplatu dobitka do 12.000 kn (1.440 kn poreza), pod uvjetom da ste taj iznos dobitka isplatili na žiro ra­čun, a ne na tekući račun. 

Isplate dobitaka u gotovini su nedopuštene.

Porez na dobitak podu­zeće neće morati platiti ukoliko dobit reinvestira, tj. ukoliko za nju uveća svoj te­meljni kapital. U trenutku podnošenja prijave, to je dovoljno samo obećati, ali je do kraja kolovoza to ob­vez­no provesti na Trgovačkom sudu. U tom je postupku obvezno i revizorsko izvješ­će, i sve skupa košta oko 25.000 kn, pa je ova varijanta isplativa samo onim po­duzećima koja posluju sa ve­ćim dobitkom.

Hoće li se i takvi odlučiti da novac koji mogu pretvo­riti u privatnu imovinu ulože u svoj posao, vjerojatno ovisi o perspektivnosti poslovanja i dugoročnim planovima os­nivača.

Malim poduzetnicima vi­še će vrijediti jednostavna formula: od svoje čiste za­rade 35% ćete dati za porez. Ako se radi o j.d.o.o. - tada ćete još i četvrtinu dobiti morati držati u pričuvi i ne­ćete ju smjeti isplatiti.

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge