Problem je u činjenici da će j.d.o.o. češće imati malu imovinu, pa će njegov direktor puno teže osiguravati dozvoljeni omjer zaduženosti


Krajem 2012. stupile su na snagu izmjene više zakona koje su omogućile osnivanje poduzeća po jednostavnijem i znatno jeftinijem postupku te uz temeljni kapital od samo 10 kn.

Koje su prednosti, a koja ograničenja?

Manji troškovi osnivanja i manje novca za temeljni kapital, svakako su na popisu prednosti. Ograničenja su da takvo društvo mogu osnovati samo tri člana (podsjetimo - članovi društva su njegovi osnivači, ono što se u svakodnevnom govoru naziva vlasnicima) i da j.d.o.o. može imati samo jednog direktora, dakle, jedna će osoba odgovarati za poslovanje takvoga društva. Dalje, društvo je obvezno svake godine četvrtinu dobiti odvajati u rezerve. Kada se dosegne iznos od 20.000 kn, što je minimalni kapital za d.o.o., u rezerve se više ne mora izdvajati, ali društvo će i dalje biti jednostavno, sve dok se pri trgovačkom sudu ne upiše povećanje temeljnog kapitala. Trošak tog postupka je približno isti trošku otvaranja društva s ograničenom odgovornošću.

To vodi zaključku da nam je kroz ovakav oblik društva omogućeno da osnivačke troškove zapravo financiramo iz poslovanja.

Problem vidim u činjenici da će takvo poduzeće češće imati malu imovinu, pa će njegov direktor puno teže osiguravati dozvoljeni omjer zaduženosti, kako ne bi imao obvezu pokretanja predstečajnog postupka.

Zato, početnici, oprez!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge