Primjena JOPPD - Jedinstvenog obrasca poreza prireza i doprinosa - postaje obavezna od 1.1.2014.


Iako je izmjena Zakona i Pravilnika o porezu na do­hodak još u prvoj polovini 2013. unijela obrazac JO PPD - Jedinstveni obrazac poreza prireza i doprinosa – njegova primjena postaje obavezna od 1.1.2014. U na­javi su još neke izmjene u zadnjim danima 2013., me­đutim, dok ih čekamo, slobodni smo proučiti ono što nam je dostupno.

Obveza podnošenja ob­ras­ca propisana je za sve vrste primitaka, među kojima su i oni koje do sada nismo prijavljivali. Da od­mah odgovorim na često pi­tanje: putom ovog obrasca ne prijavljuje se niti jedan vaš odnos sa kupcima ili do­bavljačima, već samo sve vrste isplata koje su regulirane propisima o porezu na dohodak. I to ne samo opo­rezive, vidjet ćete u nas­tavku, već je najveće promjena upravo u prijavljivanju neoporezivih isplata.

Tako, jednim dijelom ob­razac zamjenjuje obrasce ID, IDD, IDD-1, IP, R-Sm, koje smo do sada radili za plaće i druge dohotke (tzv. honorare), ali ovaj puta ste isplate po tim osnovama dužni prijaviti na dan isplate, a ako do nje ne dođe - tada na dan nastanka obveze uplate do­prinosa. To je dakle bitna novost koja uvelike mijenja vašu poziciju prema porez­nim organima, a i odnos sa knjigovodstvom.

Sada također prijavljujete do 15. datuma u mjesecu ko­ji slijedi isplati i ono što do sada niste prijavljivali porez­noj upravi:
- isplate neoporezivih do­dataka uz plaću (npr. nak­nade prijevoza na posao i s posla), jubilarnih nagrada, božićnica, darova u naravi, darova djeci;
- stipendije neoporezive ko­je do sada nikako niste ni­kome prijavljivali
- isplate po putnim nalo­zima, obračunima loko vož­nje, obračunima terenskih dodatka

Plaće u naravi prijavljujete do posljednjeg dana u mjesecu u kojem je primitak ostvaren, ili najkasnije slije­deći dan.
Bitno je znati da svaku isplatu vezujete uz OIB oso­be kojoj isplaćujete, te točno izvještavate na koji način ste isplatu izvršili: u gotovini, na tekući račun, na žiro račun, u naravi itd..

Svi oblici poduzetničkog organiziranja, a i neprofitni sektor (najčešće udruge) koji vrše bilo koju od navedenih isplata dužne su podnositi obrazac.
 
Udruge to čine bez obzira jesu li dužne podnositi fi­nancijska izvješća!

Obrazac se podnosi pu­tem aplikacije e-porezna, što bitno povećava krug obvez­nika predaje izvještaja pu­tem tog servisa, i u praksi će vjerojatno svi poduzetnici to činiti na taj način, jer sve drugo čini ispunjavanje oba­veze gotovo nemogućim.

Postoje ipak neki primici koji se ne prijavljuju, ali tak­vih kod poduzetnika go­tovo i nema. To su primici po osnovi darivanja za zdrav­st­vene potrebe; potpore zbog uništenja imovine; nasljedstva i darovi; otuđenja osobne imovine; primici sa natjecanjima; pomorski dodatak, premije dobrovoljnog miro­vinskog osiguranja; mirovi­ne rezidenata iz inozemstva koje se ne oporezuju u RH; Ipak, porezne vlasti mogu zatražiti izvješća i o takvim isplatama, pa valja i njih bi­lježiti u poduzetničkim evidencijama.

Ovdje se ne bavimo slu­čajevima kada je sam primatelj obvezan podnositi obrazac, jer se odnosi na poduzetnike.

Svi podaci se podnose u obliku šifri, pa je Porezna uprava objavila opsežan šif­rarnik: za vrste podnositelja izvješća; za stjecatelje pri­mitka/osiguranike; za vrste primitaka/doprinosa; te za vrste isplate.

Kako će sve to promijeniti poziciju malih poduzetnika? Prije svega, primorat će Vas da ažurno vodite svoje poslovne knjige i da – često – na novi način uredite svoj odnos sa knjigovođom. U svakom slučaju, obveza je poduzetnika, tj. odgovornih osoba poduzetnika da osigura  promptno i točno obavještavanje poreznih organa o navedenim obračunatim i isplaćenim primicima, a na njemu je odluka hoće li to činiti sam, ili će za to an­gažirati stručne servise.

S druge strane, porezne će vlasti imati u realnom vremenu podatke o ukupnim primicima po primateljima, putem OIB-a. Što i nije tako loša opcija, kad se uzmu u obzir sve zloupo­trebe u proteklom razdoblju, koje su više nego išta drugo dovele do neravnopravne pozicije na tržištu.
Kako će sve zajedno iz­gledati u praksi - ostaje nam svima da vidimo! Ne bih pre­poručila da očekujete ka­ko će primjena biti dobrovoljna, i kako će vam se neš­to opraštati zato što ste mali, ili ne znate. Upravo suprotno!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge